Minik Ufaklık Yolda

Minik Ufaklık Yolda

Minik Ufaklık Yolda

Bebek sahibi olmak birçok anne için heyecan verici ve merakla karşılanan bir hadisedir. Evinizde minicik gözleri, elleri ve ayakları olan, baktığınızda bile mutluluk bulduğunuz ufaklık beraberinde bazı sorumlulukları da getiriyor elbette.

Bu sorumluluklar bazen gözünüzü korkutsa da ufaklığın bir gülüşü, size bakışı ya da parmağını tuttuğunuzda yaşadığınız o mutluluğu tarif etmek elbete ki imkânsız. Ancak yaşadığınız zaman anlayabileceğiniz bu eşsiz duygunun yanı sıra, doğacak olan bebeğinizin de birtakım yaramazlıkları muhakkak olacaktır.

Her annenin şikâyet ettiği ve sinir bozukluğuna neden olan uyku probleminiz başlayacak sürekli uykusuz kalabileceksiniz. 5 saat bile uyuyabilirseniz kendinizi şanslı sayacak hale geleceksiniz.

Evinizin küçük bireyini gözünüzün önünden bir saniye bile ayırmamanız gerekiyor çünkü bu ufak varlıklar bir saniyede bile ortalığı karıştırabiliyor bu nedenle günün 24 saati ufaklıkla ilgilenmek zorundasınız.

Bununla birlikte bebeğinizin bezini değiştirmeniz gerekli mi diye poposunu koklamak ya da poposunu sürekli kontrol etmek gibi yeni bir hobi edineceksiniz. Bebeğiniz konuşamadan önceki evrelerde minik yaramaz değişik sesler çıkartarak size ne istediğini anlatmaya çalışacak ve sizde anlamaya çalışacaksınız.

İlginç olan durum ise başka bir dilde konuşuyor olmasına rağmen ne istediğini anlayabileceksiniz ya da anlamaya çalışacaksınız. Bebeğiniz olmadan önceki bakış açınızla doğumdan sonraki bakış açınız tamamen değişecek farklı biri gibi olacaksınız.

Artık hayatınızın merkezine onu koyacak ve resmen etrafında pervane olacaksınız belki eşinizi bile ihmal edeceksiniz. Ufaklığın yürümesini ve ilk anne diyeceği anı iple çekeceksiniz bu mutluluğu tatmak için sabırsızlanacaksınız.

Bunları kayıt altına almak isteyecek ve üzerinden yıllar geçtikten sonra bile izlediğinizde ilk günkü gibi heyecanla duygulanacaksınız. Sizi ziyarete gelen dostlarınızla büyük kahkahalar eşiğinde ettiğiniz sohbetler, eğlenceler, ev partileri, toplantılar geride kalacak çünkü önemli olan bebeğinizin uykusunun bölünmemesi, sizin de biraz olsun rahat edebilmeniz ve dinlenmeniz olacak.

Dillenip konuşmaya başladığında sorduğu değişik sorularla ve verdiği bilmiş cevaplarla sizin ve çevrenizin şaşırmasına ve “Bu çocuk bunları nereden bulup da söylüyor böyle?”, cümlesini çok sık ve sürekli kullanacaksınız.

Bebeğiniz aklınızın ermediği bir şekilde üstünü çok fazla kirletecek belkide bu durum sizi kızdıracak. Vakit geçirsin ve siz de yarım bıraktığınız kitabınıza devam edebilin diye aldığınız oyuncaklar birken iki derken üç ve bir anda sayamayacağınız kadar çoğalacak bazen bunlar onu oyalamaya yetmeyecek.

Durup “Bunların hepsini ben mi aldım?, hayır almadım!. Peki, ben almadım nereden geldi bunlar?”, sorusunu oyuncakları toplarken kendinize bir çok kez sürekli olarak soracaksınız. Dışarı çıkacağınız zaman zaten geç hazırlanmasıyla bilinen bayanlar, bir de bebeği hazırlamak eşyalarının hepsini tek tek kontrol etmek derken gideceğiniz yere iyice geç kalacaksınız ve yanınıza aldığınız eşyalar ile hazır olduğunuzda sanki taşınıyormuşsunuz ya da çok uzun yolculuğa çıkıyormuş gibi bir hava hissedeceksiniz.

Bebeğiniz sayesinde annelik içgüdünüz oluşacak ve kötü bir durum olacağını bile önceden garip bir şekilde hissedeceksiniz. Anneler her şeyi bilir cümlesi artık sizin için de geçerli olacak hayata bakış açınız tamamen değişecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ