Minik Bebekler

Minik Bebekler

Minik Bebekler

Evimizin sevimli dostları evcil hayvanlar hem evimizin neşesi hem de yerine göre en iyi dostumuzdur. Minicik kulakları ve patileriyle ve boncuk boncuk gözleriyle bakan minik bir kedi düşünün. Tabi ki bu minik dostlarımızın bir de derdini anlamak gerek. Öyle ki bu minik dostlarımız çocuklarımızdan farksız olurlar.

Çünkü çocuklarımız bir gün derdini anlatabilecek seviyeye gelir. Ama sevgili dostlarımız için ise bu durum hareketleriyle ve çıkardıkları “miyav” sesleriyle sınırlanır. Bir evi paylaşmak ne kadar güzel olsa da bakımı oldukça zor sayılır.

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Bir kedi ile evinizi paylaşmaya karar verdiyseniz sevgili küçük dostunuzun tüy dökmesine alışmalısınız. Mevsim değişikliklerinde bu tüy döküntüsü sorunu çoğalır. Bu bir yenileme yöntemi de olabilir veya bazen stresten ve yalnızlıktan da dökülebilir. Kedinizin sağlığını düşünmek bebeğinizin sağlığını düşünmek gibidir. Eğer sağlıklı bir hayat geçirmesini ve hastalıklarla kolay savaşabilmesini istiyorsanız kendi yediğiniz yemekleri minik dostunuza yedirmeyin.

Kedinizin yemeği mineral ve bol vitaminli özel kedi mamalarını seçin. Bu mamaların sıcakta durmaması ve ağzının kapalı olmasına dikkat edin. Çünkü kedilerin koku duyusu çok güçlüdür. Eğer mama kokusunu kaybetmişse kedinize yedirmekte zorlanabilirsiniz. Evde pişen tavuk, balık, et gibi gıdalardan ise sık olamamak kaydıyla kedinize yedirebilirsiniz.

Kedinizin yaşına göre hemen tuvaletini kuma yapmasını öğretmeye çalışın. Kedi kumu minik dostunuz için daha sağlıklıdır ve tuvaletlerinin üzerini örtme olayı zaten doğuştan vardır. Kedi kumlarının pudralı olanları, koku hapsedenleri ve kristal şeklinde olanları vardır. Temizlik bakımından da kolaydır. Bir de kedinizin kumunu temiz tutun  ki başka yere tuvaletlerini yapmasınlar.

Nankör diye etiketlenen kediler siz farkında olmasanız da de sizin kendisin sahibi olduğunuzun farkındadır. Kediler sadece kendileri isterse sevdirirler ve o zaman yanınıza gelir. Ne kadar iyi anlaşırsanız ve severseniz size bağlılığı artar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ