Lavanta Çayı Nasıl Yapılır ?

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır ?

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır ?

Bir su bardağı suya, iki çay kaşığı lavanta konur ve kısık ateşte kaynayana kadar bırakılır. 10 dk demlendikten sonra süzülerek ılık olarak içilir. Lavanta çayı, cilt ve saç bakımı için de kullanılabilir.

Lavanta 4 dakika kaynatıldığında Hepatit B ve C’ ye,karaciğer yağlanması için 10 dakika, karaciğer yetmezliği içinse 15 dakika kaynatılması gerekir.

Bu amaçlar dışında da, bu bitki ve bu bitkini yağı; parfüm, jel, sabun yapımında kullanılmaktadır.

Lavanta yağı kokusu böcekleri çok rahatsız eder. Lavanta yağındaki  koku kelebek,  sivrisinek, tatarcık ve gibi böcekleri  de uzak tutar. Deriye sürülen az miktar bile böcekleri uzak tutmaya yetmektedir. Böcek ısırıklarında da bu yağın bir miktar uygulanmasıyla, oluşacak acıyı azaltacağı iddia edilmiştir.

Lavanta yağı sinir ve anksiyete sorunları  için mükemmel  bir tonik etkisi gösteren sakinleştirici kokuya sahiptir. Gerginlik ve duygusal stres, depresyon, migren ve baş ağrısı tedavilerinde yararlı olabilmektedir. Bunun yanında  zihinsel aktiviteyi arttırdığı bilinmektedir. Boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip, öksürük, sinüslerde tıkanma, bronşit, boğmaca, astım, tonsillit, laranjit olmak üzere birçok solunum problemlerinde lavanta yağı kullanılmaktadır. Buhar biçiminde de kullanılan yağ,göğüs,ense ve boyuna uygulanır. Bununla birlikte, soğuk algınlığında,öksürük için kullanılan çok sayıda püskürteç ve soluma cihazlarına da ilave yapılır. Uyarıcı niteliği olan Lavanta esansiyel yağı , iyileşme sürecini hızlandırır ve vücudun doğal balgam ve diğer istenmeyen malzemelerini  ortadan kaldırmamızı kolaylaştırır.. Ayrıca  Lavanta yağı buharı, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antibakteriyel etki gösterebilir.

Ciltte oluşan sivilcelere karşı da başarıyla uygulanabilen  lavanta, ayrıca saç sorunları özellikle bit gibi sorunlarda destekleyici ve iyileştirmeyi hızlandırıcı olarak etki gösterir.

DİKKATE ALINACAK UYARILAR:

Birçok uçucu yağlar gibi, hamilelik  ve emzirme döneminde olan kadınların lavanta esansiyel yağından kaçınmaları tavsiye edilebilmektedir. Aynı şekilde diyabetli hastalara da bu  lavanta yağından uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca cildi hassas olan insanlar için alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Lavanta yağı bazı kişilerde aşırı ve ortak kullanıma bağlı mide bulantısı,kusma ve baş ağrısı yapar. Lavanta yağı oral yolla alındıysa belli bir seviyeden sonra vücutta ciddi zehirlenme belirtileri baş gösterir. Yutkunurken zorlanma, bulanık görme, nefes almada zorluk, gözlerde yanma, ishal, kusma ile karakterize çok ciddi sağlık komplikasyonlara neden olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ