Küçük Evler için Dekorasyon Tavsiyeleri

Küçük Evler için Dekorasyon Tavsiyeleri

Küçük Evler için Dekorasyon Tavsiyeleri

Küçük evlerimizi kafes gibi değil de daha ferah ve şirin bir hale getirmek için Küçük evler için dekorasyon tavsiyeleri  mutlaka okumalısınız.

1- Küçük bir daire için eşya alırken, mekanınıza göre ölçülendirip, standartlara göre daha küçük boyutta üretilmiş mobilyalar alabilirsiniz. Çünkü büyük eşyalar evde sıkışık ve kalabalık bir görüntü neden olabilir.

2- Evinizi her zaman temiz ve düzenli tutarak dağınık ve dar görünüme engel olabilirsiniz.

3- Küçük bir evin zorluklarından biri de giysi, kitap, elektronik alet gibi küçük parçalı eşyalar için yer bulmaktır. Konsol, dolap, masa gibi yer kaplayan mobilyalar yerine, yerden tavana ya da duvardan duvara kurulacak raflardan, modüler ya da gömme tarzdaki mobilyalardan yararlanabilirsiniz.

4- Evinize alacağınız eşyaların, çok amaçlı olanlarını tercih edin. Bazalı yatak, sandıklı kanepe, sehpa olarak da kullanılan puflar size saklama yeri açacak veya farklı şekillerde kullanarak yer kazanabileceğiniz modelleri seçin.

5- Ayaklı mobilyalar ise küçük bir odayı daha ferah ve havadar gösterir.

6- Duvarlarınızdan yaralanmak için, raf veya dolap benzeri ürünlerde duvara asılan veya tavana kadar olan modeller arasından tercih yapın. Odanızın zeminini fazla doldurmayın.

7- Küçük evlerde renklerden yararlanın. Açık tonlar, bir odayı daha geniş gösterir fakat doğru renkler kullanıldığında koyu kahverengi bir duvar da ilginç ve geniş bir oda görüntüsüne kavuşabilir. Burada önemli olan evin ne kadar ışık aldığıdır. Eviniz, az ışık alıyorsa açık renk kullanmakta fayda vardır.

8- Evin her eşyasını aynı anda yerleştirmeye çalışmayın. En fazla ihtiyacınız olan, kanepe, yatak gibi ana parçalardan başlayın. Neye ihtiyacınız varsa ona göre davranın.

9- İhtiyaçlarınızı evinize göre almaya çalışın. Az veya olmayan kitaplarınız için büyük bir kütüphane ya da çok az kullandığınız büyük bir yemek masasını almayın. Evinizin temel parçalarını yerleştirene  kadar bekleyin.

10- Mobilya rengini zemin ya da duvarlarla benzer renkler seçerek mekanın daha geniş algılanmasını sağlayabilirsiniz. Mesela beyaz duvar önündeki beyaz kanepe birbiriyle karışır ve kanepe mekanı daha geniş gösterir.

11- Evde kullanılmayan eşyalarınızı saklamayın. Böylece daha fazla alan kazanırsınız.

12- ’Misafir gelirse‘ diye başlayan bir cümleyle ev düzenlemeyin. Kendiniz için aldığınız kanepe, puf, sandalye gibi eşyalarla misafir için her zaman yer açabilirsiniz. Biri gelirse, lazım olursa gibi olasılıkları hesaplamayın.

13- Açılır kapanır bir yemek masası küçük evler için daha kullanışlı olacaktır.

14-  Açık renk duvarlar ve mobilyalar ile koyu renkli zemin kullanmak mekanı daha da geniş gösterir.

15- Bol bol ayna ve büyük bir tablo asmaktan çekinmeyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ