Kış İçecekleri

Kış İçecekleri

Kış İçecekleri

Kış Aylarında Hangi İçecekleri Tüketmeliyiz?

Kış aylarında en favorileri içecekler boza ve saleptir. Bunların dışında bitki çayları da hem şifa verir hem ısıtır hem de hastalıklardan korur.

Kış İçeceklerinin faydaları

SALEP: Yumuşatıcı etkiye sahiptir, dokuları korur ve rahatlık verir, mide rahatsızlıklarında da etkili olan salep mideyi rahatlatır, tarçınla tüketildiğinde ise üst solunum yollarında etkili olur. Bronşit ve öksürüğü tedavi eder, kan şekeri dengesini sağlar, tokluk hissi verir.

BOZA: A, B vitaminlerinin dört türüyle beraber C ve E vitaminleri de bulunur. Hazmı kolaylaştırır. Süt yapıcı özelliğinin yanı sıra probiyotik etkisi vardır.

IHLAMUR: Ihlamurda tanen, uçucu yağ, C ve P vitamini, enzimler ve reçine de bulunuyor. Ihlamur yemek hazmını kolaylaştırır. Mide problemi olanlar 1 tatlı kaşığı balla tükettiklerinde mide hazmını kolaylaştırır ve rahatlatır. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir.

ADAÇAYI: Bitkiler arasında en kuvvetli antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir; nezle, grip gibi hastalıklara yakalanmanızı engeller. Kalp hastalıklarının engellenmesinde de etkilidir.

SİYAH ÇAY: Çayın içinde bulunan maddeler kuvvetli birer antioksidandır. Fakat yararı olduğu kadar fazla içildiğinde çayın, demir emiliminin azalması, endişe, kalp atışlarının hızlanması gibi etkileri olduğundan günde 3-4 fincandan fazla içilmemesi gerekir.

YEŞİL ÇAY: Siyah çayın kafein oranı, yeşil çaya oranla daha yüksektir; yeşil çayın polifenol (tedavi edici özelliği olan maddeler) oranı siyah çaydan daha yüksektir. Yeşil çayın antioksidan özelliği fazladır. Yapılan araştırmalarda pankreas, göğüs ve kolon kanseri üzerinde koruyucu etkisi olduğu görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ