Kas Romatizması

Kas Romatizması

Kas Romatizması

Vücut ağırlığınızın yarıdan biraz azı kaslardan  oluşur.  Yaptığınız iş ve maruz kaldığınız mekanik stresler nedeni ile çeşitli ağrılı kas belirtilerinin kolay bir şekilde gelişmesine yatkın dokulardır. En çok görülen kas ağrıları ise fibromiyalji ile miyofasiyal ağrı sendromudur.

Fibromiyalji. Yorgunluk, yaygın vücut ağrısı, ve değişik bölgelerde hassas noktalarla karakterize, sebebi ise bilinmeyen bir sendromdur. Sabah tutukluğu, Uyku bozukluğu,  baş ağrısı, psikolojik bozukluk gibi şikayetler hastalığa eşlik edebilir. Günlük yaşantınızı olumsuz etkileyen ve mesleki performansınızı düşüren bir hastalıktır. Fibromiyalji de ana bulgu kronik ve yaygın ağrıdır.

Ağrı genellikle ense ve omuzdan başlayarak vücudun çeşitli yerlerine yayılır. Sabahları yeteri kadar uyudukları halde yorgun olarak kalkarlar. Hastaların yarıdan fazlasında gerilim tipi ya da migren şeklinde  bağırak şikayetleri ve baş ağrısı vardır. Eklemlerde ağrı ve şişlikten şikayet ettikleri halde şişlik yoktur. Kas kuvvetsizliği, uyuşma ve karıncalanmadan yakındıkları halde bir bulgu bulunmaz.

Fibromiyaljiye özgü röntgen ve laboratuar bulgusu yoktur. Tedavi hastanın eğitimi, ilaç ve ilaç dışı tedavilerden öteye gitmez. İlaç tedavisinin başında ise antidepresanlar gelir. Ağrı kesicilerin kullanımı ise sınırlıdır. Hidroterapi, Fizik tedavi, ozon,akupunktur, bilişsel davranışsal terapi sık sık  kullanılan ilaç dışı tedavi yöntemleridir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu. MAS (Miyofasiyal ağrı sendromu) bir kas ya da kas grubunda ağrı , hassasiyet ve gergin bantla karakterize bölgesel ağrılı bir sendromdur. En çok omuz, bel ve boyunda lokal kas ağrılarına neden olur. Genellikle 30-60 yaş aralığında görülür ve ilerleyen yaşlarda ise azalma olur. MAS (Miyofasiyal ağrı sendromu)  nedeni olarak kaslarda aşırı gerilme, travma, fiziksel yorgunluk, psikolojik stres ve genetik faktörler ileri sürülmektedir. Kas içinde gergin batlar ve tetik noktalar bulunur.

Ağrı yalnızca ağrılı batlar ve tetik noktaların olduğu yerde kalmaz  ve daha uzak bölgelere de yayılım gösterebilir. İlaçlar, hasta eğitimi, hastalığa yol açan etkenlerin giderilmesi, tetik, kuru iğneleme, nokta enjeksiyonu, fizik tedavi, germe ve sprey uygulamasıyla MAS tedavi edilir. tetik noktalara enjeksiyonuyla ve Ozonun kandan verilmesiyle genellikle güzel sonuçlar alınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ