Kanserden değil geç kalmaktan korkun

Kanserden değil geç kalmaktan korkun

Dünya genelinde en sık tanı konulan kanserlerden biri olan mesane kanserinin hayatı kâbusa çevirmemesi için erken teşhis çok önemli. Uzmanlar uyarıyor. “Mesane kanserinden değil geç kalınmasından korkulmalı…”

Dünya genelinde en sık tanı konulan dokuzuncu kanser türü olan mesane kanserinde erken teşhisin önemi büyük. Dünya genelinde Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, “Mesane kanserlerinin büyük bir kısmı, tanı anında yüzeysel olarak tariflenen mesanenin iç yüzeyiyle sınırlıdır. Ancak küçük bir kısmı, tanı anında veya takipte mesane duvarının alt tabakalarına ilerleme göstermektedir.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Mesaneyle sınırlı, ancak mesane duvarının kas ve diğer tabakalarına ilerlemiş hastalıklarda ise mesanenin çıkarılması gerekmektedir. Mesanenin çıkarılması gereken ameliyata radikal sistektomi adı veriyoruz. Erkeklerde mesane ile birlikte prostat bezi ve seminal kese denen yardımcı bezler, kadınlarda ise aynı işlemde rahim, rahim ağzı, her iki yumurtalıklar ve vajen ön duvarı da çıkarılmakta” diye konuştu. Demirtaş, “Mesane kanseri problemi olan hastalara önerimiz kanserden korkmasınlar, geç kalmaktan korksunlar. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmakta” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ