Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu

Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu

Kadınlar için gizli hastalık diye adlandırılın Pelvik Konjesyon Sendromu  birçok sebeplerden ötürü meydana gelebiliyor.  Önemli bir sağlık problemi olan bu hastalık hakkında bilmediklerinizi uzmanların anlatımıyla sizinle paylaşmak istedik.

Kadınlarda Görülen Pelvik Konjesyon Sendromu

Kadınların genellikle %20’sinde sıklıkla görülen Pelvik Konjesyon Sendromu adet dönemi bağlantılı oluşan ağrılar, idrar yolu enfeksiyonu, yumurtalık kistleri ve benzeri nedenler gibi sebepler olabiliyor. Pelvik Konjesyon Sendromu az bilinen ve tanı konması zor bir hastalıktır.  Kadınlarda bu hastalık nedeni başka patolojilerle açıklanamayan idrarda gizli kanama, karın ağrısı, kasıklar ve genital bölgede varisler belirtisi ile dikkat çekiyor.

Pelvik Konjesyon Sendromu Nedenleri

Hastalıkta gelişim sebebine neden olan faktörler şişmanlık, hamilelik gibi karın içerisindeki genital organların kanını toplayan toplardamarlarda oluşan varislerdir. Tıpkı bacaklarda görülebileceği gibi karın bölgesinin alt kısmında bulunan toplardamarlarda bozukluklar ilerleyen dönemlerde geri dönüşümü olmayan yapısal bozukluğa ve akım sorununa sebep olur. Hastalık seyrinde damarla oluşan genişleme ve kapakçıklardaki bozulmalar ciddi problemler oluşturur. Östorejen de bu toplardamarlar üzerinde olumsuz etki yapar. Bu nedenler hastalığın ilerlemesinde rol oynar. Pelvik Konjesyon Sendromu, genital bölge ve karınla ilgili toplardamarlarda tıkanma ve pıhtılaşma, karın içerisindeki basınca sebep olacak şişmanlık, hamilelik ve devamlı ağır kaldırma durumlarında birçok karın içi tümör ve başka nedenlerle oluşabiliyor. Ayrıca önceden gerçekleşen bazı karın içi ameliyatlar da hastalık sebebi olabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ