Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme
Çoğu bayanın dört gözle beklediği bir süreçtir hamilelik. Hem fiziksel hem de psikolojik pek çok değişimi de yanında getirir. Kilo almaktan çekinen bayanlar ilk defa göbeklerinin çıkmasını onu hissetmeyi isterle ama yine de aşırı kilo almak istemezler. Hamilelikte düzenli beslenerek hem fazla kilo almayı engelleyip hem de bebeğinizin kaliteli kilo almasını sağlayabilirsiniz.

Hamile iken özellikle su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Günde an az 2,5 litre suyu kesin tüketmelisiniz. Tuz tüketimini ise azaltmalısınız böylece hem böbreklerinizin rahat çalışmasını sağlarsınız hem de ödem oluşumunu engellemiş olursunuz. Beyaz ekmek yerine daha çok enerji veren tam buğday ya da çavdar ekmeğini tercih etmelisiniz.

Unlu mamullerden ve pastalardan, şerbetli tatlılardan uzak durmalısınız sadece kilo almanıza sebep olacaktır. Öğün sayılarınızı artırmalısınız böylece hamileliğin beraberinde gelen bulantı ve kabızlıktan kurtulmuş olursunuz. Bol bol lifli gıda ve sebze tüketin. Gerekli omega3 alımı için haftada en az 2 gün balık tüketin. Alkollü ve kafeinli içeceklerden mutlaka uzak durun. Yumurta ve süt ürünleri tüketimi çok önemli muhakkak her gün tükettiğinizden emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ