Duruş Bozukluğu

Duruş Bozukluğu

Duruş Bozukluğu

Günlük hayatımızda gerek iş yoğunluğu gerekse öğrencilik sırasında zamanımızın çoğunu sandalyelerde veya tahta sıralarda geçiriyoruz. Farkında bile olmadan sürekli yanlış şekilde oturuyoruz. Dik oturmanın önemini unutup eğilerek oturuyoruz. Bu oturma şekli o an için çok fazla sıkıntı yaratmasa bile ilerleyen zamanlarda bazı ağrılara veya omurga sisteminizde açıklar oluşmasına sebep olabiliyor.

Ağrı ya da acı hissetmeden bir sorun olabileceğini aklımıza getirmiyoruz. Fakat bedenimiz bu kadar ihmale, yorgunluğa ve yeterince dinlenemediğimiz için dayanamayıp acil durum pozisyonunu alıp ağrıları ve acıları ortaya çıkartacak duruş bozukluklarına sebep oluyor.

Bütün bu okuduklarınızdan sonra, siz de kendinize bakıp duruşunuzu inceleyebilirsiniz. Bunu anlamak için öncelikle ayağa kalkarak dik bir şekilde duvara yaslanın ve belinizin duvara olan uzaklığını inceleyin. Eğer fark edilebilecek kadar uzaklık varsa belinizi fazla zorladığınız için bel kaslarının kısalığı ile ilgili bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durum ise fıtığa davetiye çıkardığınız anlamına geliyor demektir.

Dik duruşunuzu bozmayın ve boynunuzun mesafesine bakın. Aynı durum boynunuzda da var ise boyun fıtığı olma ihtimaliniz var demektir. Daha sonra omuzlarınızın duvara temas edip etmediğine bakın. Omuzlarınızla duvar arasında mesafe varsa bu da nefes kapasitenizin daralması demektir.

Duruş bozukluklarının bedeninizi fazla yormanın dışında başka sağlıksal sebepleri de vardır. Yorgunluk, karasızlık, içine kapanıklık, kendine güvensizlik ve mide problemleri yaşayan kişilerde de vücutta normal olmayan değişiklikler olduğu için duruş bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklardan korunmanın yolu ise mümkün olduğunca omurgamızı korumak, vücudumuzu yeterince dinlendirmek, ağır kaldırmamak, bol  bol egzersiz yapmak ve dengeli bir şekilde beslenmektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ