Dekorasyon Nedir? Ne Değildir?

Dekorasyon Nedir? Ne Değildir?

Dekorasyon Nedir? Ne Değildir?

Dekorasyonun sözlük anlamı herhangi bir yeri süslemek için yapılan iş anlamına gelse de günümüzde bir yeri süslemekten çok bir yaşam alanını güzelleştirmek ve düzenlemek adına yapılan işlemlerin bütünü anlamına gelmektedir.

İş yerlerimizi, evlerimizi, neredeyse tüm yaşam alanlarımızı dekore etmek ve düzenleme çabası içerisine girmekteyiz. Bu çabalar sadece bizim kişisel alanlarımızdan da öte bir anlam taşıyor, öyle ki oteller lobileri, belediyeler meydanları, mağazalar ise vitrinlerini güzel gösterme ve çağın gereksinimlerine uydurma çabasıyla değiştirmektedirler.

Düzen ve Dekorasyon Arasındaki İlişki

Günümüzde düzen ve dekorasyon birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. Bir dekorasyon modasına göre düzensizlik estetiğin temel noktası olurken başka bir dekorasyon modasına göre düzen estetik bir anlam taşımaktadır. Bu durum dekorasyona çağdaş ve özgür bir yapı getirmekle beraber, çok farklı kombinasyonları ve olasılıkları da birlikte getirmektedir.

Dekorasyonun Kısa Tarihi

Dekorasyonun tarihine bakacak olursak, dekor üretme işlemi Eski Mısır dönemine kadar dayanır. Eski Mısır’da firavunların odaları firavunun seçtiği ve taht ile uyumlu renklere, genel olarak da sütunlar firavunun asasıyla aynı renk boyanırdı.  İnsanlar binlerce yıldır dekorasyonla uğraşmasına karşın,  ancak 21. yüz yıl da profesyonel bir iş haine gelmiştir. İktisadi ve ticari birçok özelliğe bürünerek yeni bir iş alanı haline gelmiştir. İnsanlar evlerinin ve iş yerlerinin dekorasyonunda profesyonel bir yardım alarak ekonomik bir kazanımı desteklemeye başlamışlardır. Dekorasyon şirketleri artık bünyelerinde mimarlar, iç mimarlar, grafikerler ve tasarımcılar çalıştırarak bu yeni sektörde büyük bir pay kapma yarışına girmişlerdir.

Dekorasyonun taşıdığı görsellik ve estetik hayatımızda büyük bir etki yaratarak hem yaşamsal hem de sektörel olarak güzel sonuçlar getirmekte ve stil sahibi tasarımlarla hayatımızı güzelleştirmede önemli bir yeri bulunmaktadır. Dekorasyon bir yandan yaşanılan ortamı farklılaştırırken bir yandan da  insanlar üzerinde güzel hisler ve düşünceler uyandırmaktadır. Bu anlamda evlerimizin ve iş yerlerimizin dekorasyonunu yaparken mutlaka üzerinde uzun uzun düşünmek ve en uygun tasarımı seçmek gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hedef Ferforje diyor ki:

    Hedef Ferforje firması olarak güzel dekorasyon yazınızı gerçekten çok beğendim, sürekli yeni yazıları heyecanla bekliyorum. Hedef Ferforje olarak Ferforje, Çelik Çatı, Pencere Korkulukları, Merdiven Korkulukları imalatını ve satışını gerçekleştirmeteyiz.

BİR YORUM YAZ