Çocuk Odalarının Dizaynının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuk Odalarının Dizaynının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuk Odalarının Dizaynının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuklarımızın ruhsal gelişimleri bizler için çok önemli. Bu doğrultuda odalarının tasarımı da çok önemli bir rol oynuyor. Çocuk odalarının dizaynı yapılırken kişilerin çocuklarının yaşlarına göre seçimler yapmaları gerekiyor. Tahmin edilebileceği gibi her sene odanın dizaynı değiştirilemez. Ancak dizayn edilen odanın 5 senelik bir dönemi karşılayacak tarzda olması gerekiyor.

Yeni doğanların odası tasarlanırken görsel zekalarını geliştirici, renkli ve eğitici tasarımlar kullanılabilir. Bu odayı 5-6 yaşına kadar kullanacağından okul öncesi eğitimi destekleyen bir tasarım da tercih edilebilmektedir.

Okul dönemindeki çocuklar için oda tasarımları ise çok daha farklı bir tarzda olmalıdır. İlk etapta çocukların rahatlıkla çalışmaya zaman ayırabilecekleri bir alan olmalıdır. Çocuk odalarının dizaynı sırasında çalışma masası ve etrafındaki ögelerin çok fazla dikkat dağıtıcı şekilde tercih edilmemesi gerekmektedir.

Yaş olarak ergenlik dönemine yaklaşan çocukların oda tasarımlarında daha olgun renkler ve eşyalar tercih edilebilir. Belirli bir dönemden sonra arkadaşlarıyla da zaman geçirebilecekleri alanlar ve her dönemde rahat bir yatak gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ