Çağımızın Hastalığı Migren

Çağımızın Hastalığı Migren

Çağımızın Hastalığı Migren

Tekrarlayan baş ağrısı atakları ve bununla beraber bulantı, kusma gibi başka belirtilerle kendini gösterir ve iş görmezlik durumu yaratabilen nörolojik, kronik bir hastalıktır. En sık rastlanılan ağrı durumları ise en baş ağrısıdır.

Migrenin belirtileri: Migren atağı esnasında genellikle zonklama tarzında, orta şiddette veya şiddetli tek taraflı da olabilen baş ağrısının yanı sıra ses, ışık, iştahsızlık, halsizlik, kokudan rahatsız olma, bulantı ve kusma görülebilir. Bu özellikte olan baş ağrıları migren olarak adlandırılarak diğer baş ağrılarından ayrılır.

Migreni tetikleyen etkenlerin başında açlık, stres, öğün atlama,  uyku düzeninde sapmalar, yorucu aktivite, sigara dumanı, ağır kokular bazı yiyecekler (küflü beyaz peynir, kabuklu kuru yemiş, çikolata), alkolü içecekler, adet dönemi, hava değişimi (lodos vb.) olsa da bu etkenlerin tüm migrenliler için geçerli olduğu söylenemez.

Migrenin erkek ve kadınlarda görülme oranı 2:1 dir. Kadınlarda daha çok görülmesinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, hormonal mekanizmalar sorumlu tutulabilmektedir.

Migren tedavi ile kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır. Düzenli olarak doktor kontrolü altında takip edilip tedavi yapılabiliyorsa kişi migren ağrılarından kurtulabilir. Tedavinin en önemli aşaması doktorun hastayı tanıması ve doğru teşhisi koymasıdır. Migrende en etkili tedavi şekli ilaç tedavisidir, ama ilaç tedavisinin yanı sıra hasta ile iletişim kurabilmek, tetikleyici etkenleri tanımlamak ve kaçınmak gereklidir.

 

Migren hastalığı tedavisi için şu önerilerde bulunulabilir;

-Migrenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun kabul edilmesi,

– Migreni tetikleyen etkenlerden mümkün olduğunca kaçınması ( aşırı ilaç kullanımı, uykusuzluk, stres, alkol kullanımı, vb.)

-Doktorun düzenli kontrolü altında olması, yeterli sürede ve etkin dozda ilaç tedavisi almanın öneminin farkına varılması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ