Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Burun içerisinde yer alan sistemlerin solunum sırasında havayı nemlendirmek, filtre etmek ve ısıtmak gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Her nefes alınıp verildiğinde genişleyip daralan burun, bazı durumlarda hava yolunun tıkanmasıyla kişiyi rahatsız edecek derecede soruna neden olabilir. Bu durum özellikle kış aylarında nezle, grip gibi hastalıklarla kişileri daha da rahatsız etmeye başlar.

 

Burun Tıkanıklığının Günlük Hayatımız Üzerindeki Etkileri

Kış aylarında sıkça görülen burun tıkanıklığı, kısa zamanda geçiyor olsa da ağızdan nefes almak, ağız kuruluğuna, koku ve tat almada oluşan bozukluklara ve uyku sorunlarına neden olduğu için tüm yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca ağızdan nefes almak aynı zamanda boğazda oluşacak enfeksiyonlara, ses tellerinde sorunlara, yüksek tansiyona, horlama problemine, cinsel isteksizliklere ve özellikle çocuklarda orta kulak problemlerine yol açtığı için tehlikeli de olabilir.

Burun tıkanıklığının nedeni birçok kişide benzerlik gösterse de en belirgin nedenler yapısal ve genetik sorunlar, alerji, enfeksiyon, burun ya da geniz etidir.

Burun tıkanıklığının en belirgin nedenleri

Yapısal Nedenler

Burun tıkanıklığının en önemli nedeni, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan yapısal bozukluklardır. Bunlar genetik olabildiği gibi bir kaza sonucu da ortaya çıkabilirler. Doğum sırasında burunda oluşan zedelenmeler %5-8 oranında ilerde burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Enfeksiyon

Kış aylarında sıkça başımıza gelebilecek olan grip ve soğuk algınlığı, virüsler tarafından meydana gelmektedir. Hava yoluyla bulaşabilen bu hastalıklar, burun zarlarının şişmesine neden olur ve aynı zamanda burun zarlarından sıvı salgılanmasını arttırır. Kronik sinüs enfeksiyonları olarak bilinen bu rahatsızlıklar, uzun süreli burun tıkanıklığına sebep olur ve bu durum ilerleyen durumlarda alt solunum yollarına da yayılarak bronşit, kronik öksürük ve astıma sebep olabilmektedir.

Burun Eti ve Alerji

Bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye reaksiyon göstermesi durumu olarak da bilinen alerji, özellikle burun tıkanıklığına ve burun akmasına sebep olur.

Burun içerisinde bulunan ve burun eti (konkalar), alerjik veya iltihap nedeniyle normalden fazla büyüyebilir ve bunun sonucunda hava yolunu tıkanır ya da daralır buna bağlı olarak solunum da güçleşir.

Burun Tıkanıklığının Tedavisi

Öncelikle burun tıkanıklığının sebebinin bulunması ona göre tedavi edilmesi gerekir. Eğer Yapısal kaynaklı ise tek tedavi yöntemi genellikle ameliyat olmaktır. Enfeksiyonun sebep olduğu burun tıkanıklıklarında enfeksiyonun ortadan kaldırılmasıyla tedavi kendiliğinden sona erer. Antibiyotik tedavisi ile sinüzit ortadan kaldırılabilir. Fakat sinüzit kronikleşmişse ameliyat da gerekebilir.

Burun tıkanıklıkları alerjiden kaynaklanıyorsa genellikle ilaç tedavisine cevap vermektedir. Fakat burun etinden kaynaklı burun tıkanıklıklarında ise ilaç tedavisi uygulansa da, ilaç tedavisi yeterli olmadığında ameliyat da önemli bir çözüm yolu olmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ