Banyoda Soğuk Suyun Yararları ve Faydaları Nelerdir ?

Banyoda Soğuk Suyun Yararları ve Faydaları Nelerdir ?

Banyoda Soğuk Suyun Yararları ve Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde adını bile hiç duymadığımız hastalıklardan insanlar hayatlarını kaybediyorlar. Bu hastalıklar eskiden beri var mıydı? Ve biz mi farkında değildik,yoksa  küresel değişimlerle birlikte mi oluştular? Bilim adamları bu konuya halen net yanıt veremiyorlar. Günümüzde maalesef bu belirsizlikler hat safhada olduğu için,bedenimizin ve ruh sağlığımızın en büyük sermayemiz olduğunu unutmadan beden ve ruh sağlığımıza karşı sorumluluklarımızı çok iyi bilip yerine getirmeyi unutmamalıyız.

Duş Alırken Soğuk Su Neden Faydalıdır?

Ilık veya soğuk su ile duşun,günümüzde de hekimlerin dile getirmeye başladığı gibi sağlık yönünden yararlı olduğu düşünülmektedir. Kararında ve yerinde yapılması halinde metabolizmaya gayet olumlu etkileri olduğu günümüzde herkes tarafından bilinmekte.

Bunu örnekler verirsek;

  • Birçok araştırma soğuk suyla duşun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Titremeye neden olan soğuk su metabolik hızı arttırarak bağışıklık sistemini aktive etmektedir.
  • Vücudumuz soğuktan etkilendiğinde ısınmak için daha çok enerji üretmelidir. Bu nedenle ısınmaya çalışarak daha çok yağ yakacak ve zayıflamaya etkili olacaktır.
  • Soğuk su ile duş alan kişilerin kan dolaşımlarının daha hızlı olduğu kaydedilmiştir. Kan akışını ve hayati organları yönlendiren soğuk su, ayrıca kan dolaşımını vücutta daha da etkinleştirir.Bunun yanında depresyon semptomlarını azaltır. Depresif dönemlerde bir müddet soğuk suyun altında durduğunuzda rahatladığınızı hissedeceksiniz.
  • Açık gözeneklerin daralmasını sağlayan soğuk su sayesinde cildiniz sağlıklı ve parlak olacaktır. Ayrıca saçlarınız da daha parlak görünecektir.
  • Günümüzde soğuk suyla duş alan erkeklerin testosteron seviyesi daha yüksektir.Bu durum bilimsel olarak gerçeklik kazanmıştır. Çünkü sıcak ortam ve su spermin kalitesini düşürmektedir.Çocuk sahibi olmak isteyenlere de yardımcı olmaktadır.
  • Soğuk duş uyku problemi olanlara da önerilir. Soğuk suyun neden olduğu şok sonrası vücut rahatlar ve uykuya dalma kolaylaşır.
  • Soğuk su vücuda temas ettiğinde derin bir nefes alma ihtiyacı duyulur. Dolayısıyla akciğerler açılır ve daha fazla oksijen alımı sağlanır.

Peki Soğuk Su ile Duşun Kötü Etkileri Var mı?

  • Elbette ki kararında ve doğru yapılacak soğuk duşun faydaları çok fazla. Fakat doktor kontrolü dışında bilinçsizce yapılması,suda kalma süresini ve suyun soğukluğunu ayarlayamamak başta kalp hastalıklarına, zatürre, omurilik, baş, boyun ve kas rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.Bunu da kesinlikle unutmamak lazımdır..!

Birçok alternatif tedavi yöntemlerini günümüzde Tıb da kabul etmektedir. Bazı hastalıkların çözüme kavuşmasında cerrahi müdahalelerden daha az meşakkatli yöntemler sağlığımıza kavuşmamızda mümkün olabiliyor..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ