Züğürt Ağa

Züğürt Ağa

ZÜĞÜRT AĞA

Yönetmenliğini Nesli Çölgeçen’in yaptığı 1985 yapımı bir Türk filmidir. Başrolünü Şener Şen oynamıştır. Filmin çekimleri 1985 yılının Sonbaharında Şanlıurfa’nın Sultantepe köyünde tamamlanmıştır. Haraptar köyünün ağası olan Şener Şen oyunculuğunun en güzel örneklerinden birini de bu filmde sergilemiştir.

Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlamasıyla köylüler ağanın ürünlerini çalarak satarlar ve İstanbul’a kaçarlar. Yalnız başına köyde kalan ağa da topraklarını satarak İstanbul’a göçer. Şehir hayatına alışamayan Ağa elinde avucunda ne varsa yer bitirir. Karısı ise evi terk eder. Yapabileciği bir iş olmadığından en iyi bildiği iş olan çiğ köfte yapmayı kafasına koyar ve köftecilik yapmaya başlar.

Karısı kendisini bırakınca tek yanında kalan kişi ise Kiraz’dır. Ağayı bir tek o yalnız bırakmaz. Ortaçağ dönemindeki feodalizmin son kalıntılarının yaşandığı Ağalık döneminin anlatıldığı film Anadolu da yaşayan fakir köylünün yaşam ve yaşantısını traji komik bir şekilde ele almıştır. İnsanlarını güldüren usta oyuncu aslında burada mizahla birlikte ders vermek istemiştir. O dönemlerde İstanbul’un yoğun göç aldığı ve çare olarak görüldüğü açlığın işsizliğin anlatıldığı bir filmdir.

Züğürt Ağa Filmi İzle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ