YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

Yüzüklerin Efendisi Oxford Üniversitesi profesörü J.R.R. Tolkien’in yazmış olduğu epik- fantezi türündeki bir romandır. Hikaye Tolkien’in çocuklar için yazmış olduğu Hobbit’in devamı olarak başladı fakat sonradan çok daha büyük bir eser haline geldi.

Bir çoğu II. Dünya Savaşı’nda olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında parça parça yazılmıştır. 150 milyonun üzerinde satış rakamıyla tüm zamanların en iyi satan ikinci romanı olmuştur. Mali sebeplerden dolayı 1954 ile 1955 yılları arasında üç cilt halinde yayımlandı.

Bunlar Yüzük Kardeşliği, Kralın Dönüşü ve İki Kule’dir. Roman defalarca basıldı ve tüm dünya da bir çok dile çevrildi. Romanın ismi bütün Orta Dünya’yı fethedip hakimiyeti altına almakta kullandığı Güç Yüzükleri’ne hükmeden Tek Yüzük’ü ilk çağlarda yaratan hikayenin kötü karakterlerinden olan Karanlık Lord Sauron’u kasteder.

Romandan esinlenerek sinemaya aktarılan yapıtın izlendikçe diğer serileri vizyonda yerini almıştır. Büyük bir hayal ürününün sonucu olan film izlenmeye doymadı. Her izlendiğinde ilk tazeliğinin tadını hiç yitirmeden izleyiciye aynı tadı yaşattı.

Yüzüklerin Efendisi Orjinal Güzel Bir Savaş Sahnesi

Bir önceki yazımız olan Twitter 140 karakter engelini kaldırdı başlıklı makalemizde Firma, Gündem ve SMS hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ