Yeni Doğmuş Bebek Gelişimi

Yeni Doğmuş Bebek Gelişimi

Yeni Doğmuş Bebek Gelişimi

Bebeklerin ay ay gelişimlerinin çok net bir şekilde takip edilebilir olması, doğal olarak anne ve babaların bu dönemi heyecanlı bir şekilde geçirmelerine neden oluyor. 4 aylık bebek gelişiminde ise artık biraz daha kendine hakim olmaya başlar. Artık kaslarını daha kontrollü hareket ettirebilen, biraz daha sosyalleşmeye başlayan, çevresindeki dünyanın farkına varan bebeğiniz, bulunduğu ortamdaki insanlara yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar.

En çok dikkati çeken husus, artık istediği şeylere kendi kendine ulaşmaya çalışması ve bunu başarabilmesidir. Bu dönemde dışarıya karşı ilgisinin de artması, özellikle ayna karşısında kendiyle konuşmasına neden olabilir. Bu işaretler hem ne istediğinin belirtisi hem de sosyalleşme amacıyla bir şeylerle iletişime geçebildiğinin bir işaretidir.

İlk aylarda sadece ihtiyacı oldukça ağlayan bebeğiniz, sizinle daha etkili bir şekilde iletişim kurmaya başlayarak ufaktan ufağa gülmeye, kahkaha atmaya bile başlayabilir. Her bebeğin komik bulduğu şeyler birbirinden farklı olabilir fakat bir defa neyi eğlenceli bulduğunu farkettiğinizde daha sonra onu aynı şekilde eğlendirmeye devam edebilirsiniz. Böyle zamanların keyfini çıkarın, çünkü ileride aynı şeylere aynı tepkileri vermeyi bırakacaktır.

Bazı bebekler,  4. ayda olmasa da, diş çıkarmaya bu aylarda başlayabilirler. Bu durum ise gaz sıkıntılarından kurtulan anne babaların bu kez de diş sıkıntıları ile boğuşmalarına neden olmaktadır. Diş çıkarma sorunlarıyla boğuşan bebeğiniz, bu rahatsızlıktan dolayı genellikle elini ağzına götürerek damaklarıyla oynar ve ağzı da sık sık sulanır. Fakat bu süreç bir ay devam etse bile daha ortada bir diş görünmüyor olabilir. Çünkü henüz yüzeye gelmeyen dişler iç kısımda üretim aşamasındadırlar.

Diş çıkarma sorunları her bebekte aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Bazı bebekler bir kaç günde tam bir dişi çıkarabilirken, bazı bebekler bir hafta süren huzursuzluk, ateş ve ağrılarla uğraşmak zorunda kalabilirler. Bu durum ise anne ve babadan gelen genetikle de ilgili olmaktadır.

Kendi kendine kontrolünü sağlayan Yeni Doğmuş Bebeğiniz, kendi organlarıyla da ufak oyunlar oynayarak kendini eğlendirmesini bilir. Fakat bu dönemde kendine zarar vermesine engel olmak için onu devamlı olarak gözetim altında tutmayı unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yumurtlama Aşılamasından Hemen Sonra Hamilelik Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Bayan, hamilelik ve Hamilelik Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ