Yaşlı Adamın, İş Adamına Çek Yazması

Yaşlı Adamın, İş Adamına Çek Yazması

Yaşlı Adamın, İş Adamına Çek Yazması

Ünlü bir İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyor bir türlü işlerini yoluna koyamıyordu.

Bir taraftan işleri iyi olduğu dönemde kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir yığın insan kendisinden ödeme bekliyordu. Aşırı derece Çok bunalmış ve bir türlü çıkış yolu bulamıyordu.

Nefes almak hava almak için parka gitti. Boş bir banka oturdu, başını ellerinin arasında kavradı ve bu durumlardan nasıl kurtulacağını derin derin düşünmeye başladı.

Tam bunları düşünürken bu sırada birden, ansızın önünde yaşlıca bir adam durdu.

‘Merhaba çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şeyler olduğu kesin… Merak ettim sorununun ne acaba benimle paylaşmaya ne dersin?’ diye sordu yaşlı amca.

İş adamı yaşlı adamdan cesaret alarak başladı anlatmaya, İş adamının yakınmalarını dinledikten sonra da, yaşlı adam ‘İstersen Sana yardım edebilirim’ dedi.

Cebinden Çek defterini çıkardı. İş adamının adını ve soy adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona vereceği zaman şöyle dedi:

‘Bu çek senin git bozdur tüm para senin. 1 yıl sonra seninle burada buluşacağız ve bana olan borcunu o zaman ödersin. Hadi çekinme al’ dedi. Ve yaşlı adam çeki verip geldiği gibi  gitti.

İş adamı o an elindeki çeke dikkatlice baktı. Çekin üzerinde 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller’e aitti, yani o an için dünyanın en zengin adamından borç almıştı.

Ve hemen orada Tüm borçlarımı ödeyebilirim’ diye düşündü ve rahatladı.

John Rockefeller’e ait bu çekle tüm sorunları ve her şeyi çözebilirdi. Ama bir anda çeki bozdurmaktan vazgeçti. Ofisine giderek bu değerli çeki kasasına güvenli şekilde koydu. Çekin kasasında olduğunu bilmenin verdiği güven ile yepyeni bir iyimserlikle, moral ile işine tekrar dört elle sarıldı.

Küçük büyük demeden tüm elindeki işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını, borçlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler arkasından yeni işleri doğurdu. Birkaç ay geçtikten sonra tekrar işlerini yoluna koymayı başarmıştı.

Sonraki  aylarda ise tüm borçlarından tümüyle kurtulup hatta ekstradan para kazanmaya bile başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca gece gündüz demeden çalıştı durdu. Tam aradan bir yıl sonra, elinde bozulmamış sakladığı çek ile parka gitti yaşlı adam ile olan randevusu için.

Parkta aynı banka oturdu ve kararlaştırılmış saatin gelmesini sabırsızlıkla bekledi. Tam o sırada yaşlı adamın hızla kendisine doğru geldiğini gördü. Tam yaşlı adama çekini geri verip başarı öyküsünü anlatacakken beyaz gömlekli bir Hemşire koşarak geldi ve yaşlı adamı kolundan tutarak yakaladı.

Hemşire iş adamına dönerek ‘bu yaşlı adamı bulduğuma çok sevindim, umarım rahatsız olmamışsınızdır’ dedi. ‘Çünkü bu bey sürekli olarak Yaşlılar evinden kaçarak, bu parka geliyor. Tüm insanlara kendisinin John Rockfeller olduğu yalanını söylüyor’.

Hemşire yaşlı adamın koluna girip onunla birlikte parktan uzaklaştı. İş adamı şaşkın bir şekilde öylece dona kaldı. Sanki her şey kilitlenmiş donmuştu. Tüm 1 sene boyunca yanında yarım milyon dolar olduğuna inanarak büyük işler almış, yapmış ve paralar kazanmıştı.

Birden, hayatının akışını değiştiren şeyin aslında o çek ve para olmadığını fark etti. Hayatını değiştiren şeyin yeniden kendinde bulduğu öz güven ve işine, kendisine olan inançtı. Başarılı olmak için bir mucizeye ihtiyaç yoktur kendinize olan inancınız tam olsun yeterlidir!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ