TÜKENMİŞLİK SENDROMU NE DEMEKTİR?

TÜKENMİŞLİK SENDROMU NE DEMEKTİR?

TÜKENMİŞLİK SENDROMU NE DEMEKTİR?

İş hayatında aşırı yorgunluk, yeteri kadar istirahat etmeme, monotonluk, kronik zorlanma ve kişinin gösterdiği çabaya karşı beklediği verimi alamaması sonrasında ortaya çıkar. Halsizlik, motivasyon kaybı, yorgunluk, tahammülsüzlük, isteksizlik, çaresizlik duygusu, sinirlilik, vücut ağrıları, uyku ve iştah bozukluğu gibi belirtiler sıklıkla görülür. Belirli bir meslek grubunun hastalığı değildir ve her meslek grubunda görülebilir.

Aşırı rekabetçi ortamın, adaletsizlik düşüncesi, kişilerin paylaşımlarının ve birbirlerine olan güvenlerinin zedelenmesi, tükenmişlik sendromuna ortam hazırlar. Kişi enerji ve motivasyonla başladığı işte emeklerinin karşılığını alamadığını düşünüyorsa, tükenmişlik sendromu  kendini göstermeye başlar. Kişinin, daha çok enerji harcaması gerektiği düşüncesi üzerindeki baskıyı artırır. Kişinin özel ve sosyal yaşantısında, kendini rahatlatabilecek etkinliklere zaman ayırmaması, enerjisinin hızla düşmesine sebep olur. İşleri mükemmel yapmaya çalışmak, Her şeye yetişmeye çalışmak, beklentileri yüksek tutmak, aşırı özveri gösterme Tükenmişlik Sendromu nu hızlandırır.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Kişinin bazen , her zaman her şeyin yolunda gidemeyebileceğini bilmesi, her şeye yetemeyeceğini  bilmesi tükenmişlik duygusunu yaşamından uzak tutabilmesi açısından büyük önemi vardır. Kişilerin ulaşılması güç hedefler yerine daha basit hedefler koymaları, Tükenmişlik Sendromu’nu önleme açısından önemli bir adımdır

KİŞİ KENDİNE DAHA ÇOK ZAMAN AYIRMALI

Kişi kendi durumunun farkına varıp, kendine daha fazla zaman ayırması gereklidir. Yaşadığı zorlukları bir sisteme bağlamak veya sorumlu kişiler aramak, sıkça rastlanan ve tükenmişlik sendromu nun hızını arttıran durumlardır. Bundan dolayı bu düşüncelerden uzak durulmalıdır. Hayatında iş ve özel yaşamı arasında bir denge kurulabilmesi ve işlerin gerekenden fazla zaman almamasına dikkat edilmelidir. İş ortamında paylaşımların artması, iletişimin geliştirilmesi, sorumlulukların bölüşülmesi, eskiden keyif veren etkinliklerin yeniden başlaması ve yeni etkinlikler bulunması sürecin aşılmasında önemli yere sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ