TITANIC

TITANIC

TITANIC

James Cameron’ın yönetmenliğini, senaristliğini, ortak yapımcılık ve kurgu yönetmenliğini üstlendiği 1997 yılı Amerikan yapımı epik-romantik bir filmdir. Filmin başrollerini Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşmaktadır.

Yönetmen Cameron’ın filmi çekme fikri batık gemilere olan merakından kaynaklanır. Geminin batışının ne kadar trajik olduğunu düşündüğünüzde hikâyeyi anlatırken yönetmenin araya bir aşk hikâyesini de eklemesinin zaruri olduğunu görürsünüz.

Filmin yapımı 1995 yılında RMS Titanic’in kalıntılarının görüntülenmesiyle başladı. Filmin maliyeti o dönemde 200 milyon dolarlık bütçesiyle tarihteki en pahalı filmdi. Titanic’in 19 Aralık 1997’de sinemalara girmesinin ardından çok büyük başarılar ve kazançlar elde etti.

On iki dalda Akademi Ödülüne aday gösterildi. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalları da dâhil olmak üzere toplam on bir dalda ödül kazandı. Dünya çapında iki milyar doların üzerinde gişe hâsılatı yapan film bir milyar doları geçen ilk filmdi ve 2009 yılında yine Cameron’ın yönettiği Avatar filmi tarafından geçilene kadar gişe hâsılatı rekorunu on iki yıl boyunca elinde bulundurdu.

 

Titanik Filminin en hüzünlü bölümü, Jack’in Ölüm Sahnesi

Bir önceki yazımız olan Twitter 140 karakter engelini kaldırdı başlıklı makalemizde Firma, Gündem ve SMS hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ