Telefonunuzdan Bu Uygulamaları Hemen Şimdi Silin!

Telefonunuzdan Bu Uygulamaları Hemen Şimdi Silin!

Telefonunuzdan Bu Uygulamaları Hemen Şimdi Silin!

Google’ın Play Store’dan sildiği bu 13 uygulamadan birini indirip kurduysanız başınız dertte olabilir.

Play Store’da bulundukları süre içerisinde sahip oldukları yüksek puanlarıyla dikkat çeken sözkonusu 13 zararlı uygulama, araştırma ekibi tarafından keşfedilerek play store`dan kaldırıldı.

Lookout, sözkonusu uygulamaların `Brain Trust` isimli zararlı familyasına ait olduğunu ortaya çıkardı. Bu açığa sahip olan uygulamalar cihazınıza root yani kök erişimi sağlayabiliyor ve onu fabrika ayarlarına döndürseniz de hayatta kalmayı başarabiliyorlar. Çok büyük yıkımların ardından hayatta kalmayı başarabilen hamam böceklerini andıran bu zararlı uygulamalar, Play Store’da birbirlerine yüksek puanlar verme yeteneğine sahipler. Honey Comb ve Cake Tower gibi uygulamaların ortalama 4,5 yıldıza sahip olmalarının sebebi de bu.

Lookout’a göre bu zararlının geliştiricileri, hangi tip uygulamaların yükleneceğini seçme ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilme konusunda çok sabırlı davranmışlar. Ancak Google’ın kontrolü altındaki Play Store’da bu tip uygulamaların dolaşıyor olması ise gerçekten çok endişe verici.

Google’ın sistemden sildiği uygulamaların adları ise şöyle: Jump Planet, Honey Comb, Cake Blast, Crazy Block, Crazy Jelly, Piggy Jump, Tiny Puzzle, Ninja Hook, Hit Planet, Cake Tower, Just Fire, Eat Bubble, Drag Box.

Bu uygulamalardan herhangi birini indirip kurduysanız, Lookout Security adlı uygulamayı kullanarak cihazınızda zararlı olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Lookout, zararlının sıfırlama işlevini aşabilme becerisinden ötürü stok ROM’u indirip cihazınıza kurmanızı tavsiye ediyor.

Kaynak / Firma BizdeFirmaBizde.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ