TATAR RAMAZAN

TATAR RAMAZAN

TATAR RAMAZAN

Kerim Korcan’ın hikaye kitabından uyarlanılarak hazırlanmıştır. Yazarın dokuz hikayesinden sekizi hapishane yaşamında, gardiyanların ve hapishane müdürünün kötü tutum ve davranışlarında kaynaklanan olayları konu edinir. Başrolünü Kadir İnanır’ın üstlendiği filmdeki Tatar Ramazan karakteri Türk Öykücülüğünün en gerçekçi Kahramanlarından biri olarak anılır.

Film ilk kez 1976’da İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda tiyatroya uyarlanmıştır. Film  Ankara’nın Polatlı ilçesinde doğmuş, Osmanlı’nın son dönemi ile Cumhuriyetin başlarında gerçekleşen talihsiz bir gencin başından geçenleri ve hapse düşmesini konu alır. Karakter olarak zalime boyun eğmeyen, haksızlıklar karşısında ezilmeyen, güçlünün karşısında duran ve mazlumu savunan kişiyi canlandırır Tatar Ramazan.

Cezaevinde yattığı yıllarda içerde devam eden ağalık düzenine baş kaldıran ve bu yüzden cezalar alan, hücrelerde yatan Tatar Ramazan Türkiye’nin pek çok ilinde cezasının yatmış ve sürgüne gönderilmiştir.

Yaşantısı ve cezaevi hayatı dilden dile konuşulmuş namı yedi düvele duyulmuştur. Kendisini ziyarete gelen eşinin gardiyanın kendisini görmesine müsaade etmemesi sonucu çıkan arbede de istinat duvarından düşerek ölmesi de acılarına acı eklemiştir.

Tatar Ramazan En Güzel Sahneler

Bir önceki yazımız olan Twitter 140 karakter engelini kaldırdı başlıklı makalemizde Firma, Gündem ve SMS hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ