Sosyal medya kullananlara çok önemli duyuru!

Sosyal medya kullananlara çok önemli duyuru!

Sosyal medya kullananlara çok önemli duyuru!

Yaz tatili nedeniyle tatilini evinden uzak geçirip de sosyal medyada fotoğraf ve konum paylaşanları Emniyet uyardı.

Emniyet yetkilileri, bayram ziyaretleri veya tatil için evlerinden ayrılanları, “Facebook, Twitter ve Instagram” gibi sosyal ağlarda paylaşımdan kaçınmaları konusunda uyardı.
Özellikle yaz tatillerinin hırsızlar tarafından fırsat görüldüğünü,  tatilini başka şehirde geçirmeyi planlayanların evlerinde değerli eşya  bırakmamalarını ve gerekli güvenlik önlemlerini almalarını isteyen Emniyet, şu  tavsiyelerde bulundu:

İPUÇLARI BIRAKMAYIN

“Evden ayrılırken içeriye dikkatlice bakın. Pahalı elektronik eşyanın  pencerelerden görünmüyor olmasını sağlayın. Bahçeye açılan camlarınız varsa  sağlamlaştırın. Camların zorla açılmasını engellemek için arkasına ekstra sürgü  taktırın. Arkanızdan uzaklarda olduğunuzu gösteren ipuçları bırakmayın. Bir  yakınınızdan posta kutusuna bırakılan gazete, mektup, fatura ve el ilanlarını  almasını isteyin. Anahtarınızı paspas altına, ayakkabı içine, elektrik ve su  saati kutusuna bırakmayın. Evden uzun süre ayrı kalacağınızı yakın komşularınız  dışında kimseye söylemeyin. Bir yakınınıza anahtarı vererek evi zaman zaman  kontrol etmesini isteyin, gerektiğinde size ulaşabileceği telefon numaralarını  bildirin.”

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ 

Eve uzun süre gelinmemesi durumunda perdeleri sıkı sıkı kapatmamanın  veya evdeki ışığı açık bırakmanın hırsızları büyük ölçüde caydıracağına dikkati  çeken Emniyet, “Evinizin kapısını kilitlediğinizden emin olduktan sonra güvenli  şekilde ayrılın. Kapının önüne ayakkabınızı bırakmanız,  içeride birinin olduğu  düşüncesiyle caydırıcılık taşır. Evlerinde kasa bulunsa dahi değerli ziynet  eşyasını, altın ve paralarınızı ayrı kalacağınız evde bırakmayın. Tatilinize  ilişkin bilgileri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayın” diye konuştu.

Hırsızların eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırdığını,  evdeki bilgisayar, LCD televizyonların ve çelik para kasası gibi eşyanın  hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığına işaret eden  Emniyet, özellikle komşuların şüpheli gördükleri konular veya sokakta şüpheli  davranışlarda bulunanları görmeleri halinde polise bildirmelerini istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Teknoloji ve özellikle instagram takipçi kasma işiyle uğraşan biri olarak yazınızı severek okudum oldukça faydalı bir yazı olmuş. Sosyal medya ortamında her şeye dikkat etmek lazım

BİR YORUM YAZ