Saçlarım Neden Çok Dökülüyor?

Saçlarım Neden Çok Dökülüyor?

Saçlarım Neden Çok Dökülüyor?

Saçların dökülmesi genellikle erkeklerde belli bir yaştan sonra başlasa da kadınlarda durum daha farklıdır. Oysa neredeyse gençlik dönemlerinde dökülmeye başlayan saçlar, her ne kadar istisna durumlar haricinde bir kellik durumu yaratmasalar da sürekli olarak saçlarınızı temizlemeye çalışmak, banyo giderini saçlardan temizlemek, yastıkta devamlı saç görmek gibi şeyler bir süre sonra rahatsız etmeye başlar. Saçlarınızın uzun olması da bu süreci daha sancılı bir hale getirebilir. Saçlarım neden çok dökülüyor diye kendine soranlara cevap verebilmek adına bazı araştırmalar yaptık.

Yapılan araştırmalar göre saç dökülmesinin çok fazla sayıda nedeni olabileceğini gösteriyor. Bu nedenleri kısaca bir listelemek gerekirse;

1-Hastalık ve rahatsızlıklar

2- Kötü beslenme düzeni

3- Yanlış saç bakımı uygulamaları

4- Mevsimsel durumlar ve alerjiler

5- Sporsuzluk

6- Genetik ve kalıtımsal faktörler

7- Psikolojik rahatsızlıklar ve stres

8- Aşırı yorgunluk ve fiziksel efor

9- Kullanılan temizlik malzemeleri

10- Gebelik ve hormonal tedaviler

Farkettiğiniz gibi saç dökülmesinin temel nedenlerine inmek epeyce zor ancak onu olabildiği kadar aza indirgemek için alabileceğiniz önlemler de var. Çünkü bu bahsettiğimiz nedenlerin bir kısmı oldukça kolay düzeltilebilirler.
Doğru uyku düzeni, spor yapma, doğru beslenme ve ruhsal sorunlarda profesyonel yardım alma yöntemlerini uygulamak her kadının kesinlikle dikkat etmesi gerekenler arasındadır. Bu adımları uygulayarak saçlarınızın dökülmesine neden olabilecek en çok rastlanılan durumları ortadan kaldırabilir, böylelikle daha sıkı saçlara sahip olabilirsiniz.

Daha sonraki adım da saç tipinize uygun olan şampuan ve bakım kremlerini kullanmaktır ve saçları yıpratacak şekilde yıkamamaktır. Maalesef ülkemizde saçlar ne kadar sık yıkanırsa o kadar iyi olur düşüncesi mevcuttur ancak bu düşünce sebebiyle saç derinizin ekosistemini bozduğunuzu aklınızdan çıkarmamak gereklidir.

Sürekli olarak saçlarınız düzgün görünsün diye fön çektiriyor ve saçlarınızı çok sık kurutuyorsanız saç dökülmesinin artması da normaldir. Saçlarınıza uygulanan yüksek ısı maalesef bir süreden sonra saç dokunuzun bozulmasına neden olur. Bu da saçlarınızın yıpranmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Her Kadının Kurtarıcısı Makyaj Hileleri başlıklı makalemizde cilt sağlığı, ciltte bulunan leke ve Her Kadının Kurtarıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ