Renk Körlüğü Yalnızca Erkeklerde mi Görülür?

Renk Körlüğü Yalnızca Erkeklerde mi Görülür?

Renk Körlüğü Yalnızca Erkeklerde mi Görülür?

Ülkemizde çok yaygın bir şekilde görülmüyor olsa da renk körlüğü önemli sorunlardan birisidir. Özellikle kişilerin sosyal hayatta çok fazla zorlanmasına sebep olan bu hastalık son dönemde yapılan açıklamalara göre yalnızca erkeklerde gerçekleşiyor. X kromozomuna bağlı bir hastalık olması sebebiyle bayanlarda bu hastalık yalnızca taşıyıcı rol üstlenebiliyor.

Bilimsel olarak renk körlüğünün bir kız çocuğunda olması için, taşıyıcı bir anne ile renk körü bir babanın evlenmesi gerekiyor. Bu da oldukça nadir bir durum olduğundan kızlarda renk körlüğü sorunu çok fazla görülmüyor.

Ülkemizde son dönemde bayan şoförlerin sayısı artış gösterse de erkek sürücü sayısının çok uzağındalar. Trafikte sürekli olarak araç kullanan erkekler için renk körlüğü çok büyük bir problem oluşturuyor. Trafik ışıklarının kontrolünü yapmakta zorlanan kişiler trafikte hem kendi canlarını hem de karşı tarafın canını tehlikeye atıyorlar.

Renk körü olan kişiler renkleri herkesin kendisi gibi gördüğünü düşündüğü için renk körü olduğunu anlayamaz. Bu sebeple kişilerin bu doğrultuda testlere girmeleri gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ