MATRİX

MATRİX

MATRİX

İlk gösterime girdiği 1999 yılından itibaren çok fazla adından söz ettiren film gördüğü ilgi kadar da olumsuz görüşler uyandırdı. Yaklaşık olarak 3 milyar dolarlık bir Pazar yaratan Matrix ilk gösterime girdiği yıl olan 1999’dan sonraki serilerinde bilim kurgunun mükemmelliğinden faydalanılarak başarısını daha da arttırdı.

Bilimkurgu dalında bir çok filmin gelişmesine ve kalitesinin artmasına neden oldu. Filmin yönetmenliğini Andy Wachowski ve Lana Wachowski üstlendi. William Gibson tarafından yazılan eser de  1984 yılında ilk kez karmaşık bir bilgisayarı adlandırmak için “matrix” kelimesini kullanıyor.

Yönetmen kitaptan esinlendiği olayları ve mekanları da perdeye aktarmıştır. Bilimkurgunun en güzel örneklerinden olan eser ilk vizyona girdiği dönemlerde beklediği ilgiyi görmese de yönetmenlerinin oldukça ilgisini çekmişir. Gerçeğin, zekanın, felsefenin, beyin fırtınalarının bir arada olduğu tembelleşen insan beynini harekete geçiren ve hayretle izlemeye iten film basit bir senaryo eseri olmadığını izleyiciye gösterdi.

Bir çok izleyici bir kez izlemekle yetinmedi bu filmi. İzlerken dikkatinizi vermeniz gereken ve başka şeylerle meşgul olmamanız gerek sıra dışı bir eser.

MATRİX KIRMIZI HAP MI, MAVİ HAP MI?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ