Magazin Haberlerinin Olumsuz Etkileri

Magazin Haberlerinin Olumsuz Etkileri

Magazin Haberlerinin Olumsuz Etkileri

Köken olarak İngilizce‘ye dayanan magazin kelimesinin Türkçe karşılığı, “insanların çoğunluğunu ilgilendiği, konu çeşitliliği fazla olan, bol resim içeren yayındır.” Magazin genellikle kitle iletişim araçları yoluyla halka  sunulmaktadır.. Kitle iletişimde  özellikle televizyon, gazete ve dergiler halka ulaşabilme bakımından ilk sıradadır.

Günümüz teknolojisinin hızla  gelişmesiyle  internet üzerinden daha çabuk  yayılan magazin haberleri, halk üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler yaratır. Özellikle ülkemize bakacak  olursak; halk arasında ünlü bilinen şahsiyetlerin, özel yaşamlarının en ince detayına kadar ulaşmak ve bunu deşifre ederek tüm kamuoyuyla paylaşmak magazin olarak görülmektedir.

Popüler kültürün getirisi olarak  yansıtılan magazin haberleri  aslında “şişirme haber” diye tabir edeceğimiz türdendir. Şahsiyetlerin özel hayatlarına kadar irdeleyen, doğru olmayan şeyleri doğruymuş  gibi gösteren ve özellikle gençleri bu konulara özendirici  haberler yapılmaktadır. Kitle iletişimde özgürlük  öne sürülerek yapılan bu haberlerde unutulan en önemli nokta özel hayattaki gizliliktir.

Kişilerin ünlü olması sebebiyle özel hayatlarının ihlalinde kusur görmeyen magazinciler, bu hususu görmezden gelerek  her türlü durumdan haber yapma telaşına düşmüşlerdir. Bu haberlerde meşru veya gayri meşru her yaşanılan olağanmış gibi gösterilerek halka sunulmaktadır. Dolayısıyla bu gibi durumlar insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Özellikle gençler üzerinde durumun daha ciddi olduğu görülmektedir. Bu yaştaki bireyler kendilerine örnek kişi olarak benimsedikleri  ünlülerin davranış şekillerini  iyi veya kötü diye ayırt etmeksizin taklit etmektedirler.

Magazin haberi izlemeyen, ünlüleri takip etmeyen kişiler günümüzde maalesef popüler kültürün gerisinde, gündemden habersiz, dünyada olup bitenden habersiz  kişiler gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu durum açıkça göstermektedir ki, gençlerin dünyaya bakışı gittikçe yobazlaştırılmakta, kişisel fikir ve beklentileri düzenli ve sıradan hayat süren kişilerden uzaklaştırılmaktadır.

Genel ahlak değerlerini  körelten, olumsuz davranışları  olağanmış gibi gösteren ve toplumun gidişatını olumsuz etkileyen bu tarz programlar gençlerin kişilik gelişimine olumsuz yansımaktadır.

Magazin haberlerinde ünlülerin ikili veya çoğul ilişkileri, toplumdaki duruşu  ve ev yaşantıları anlatılırken, toplumun önder olarak seçebileceği insanlar yanlış belirlenmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ