Lavantanın Faydaları Kullanımı

Lavantanın Faydaları Kullanımı

Lavantanın Faydaları Kullanımı

Lavanta, pek çok alanda kullanılabilen çok amaçlı bir bitki türüdür.Ballıbabagiller ailesindendir. Faydaları;

Karaciğer organına mükemmel denebilecek faydaları vardır. Karaciğer organının yenilenmesi ve karaciğer yetmezliğine karşı beslenme desteği sunması açısından Lavanta Kürü uygulaması, tercih edilebilmektedir. ( Uygulama öncesi doktora danışılması önerilir. ) Siroz hastalığının ilk aşamasında da lavantanın bir tedavi şekli olarak  uygulandığı bilinmekle birlikte. Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarının tedavisinde de  lavanta bitkisi destekleyici kür olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca, lavantanın cinsel gücü arttıran bir afrodizyak bitki olduğu da  söylenir. Bundan  faydalanmak için lavanta yağı, sadece bir kaç damla yemeklere katılabilir.

Uykusuzluk problemi olanlar için de  yastığa bir iki damla lavanta yağı damlatmanın çok iyi geldiği ve rahat bir uyku sağladığı tecrübe edilmiştir.

Lavantayı koku olarak veya çay şeklinde  tüketiminin sakinleştirici ve antidepresan etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Baş ağrısı ve diğer ağrı problemlerinde lavantanın ağrı azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

Lavanta kesesi evlerde çokça kullanılan doğal bir oda parfümü olup aynı zamanda böcek kovucudur. Birçok evde ve bilhassa elbise dolaplarında veya mutfak tezgahlarının altlarında bu keselere rastlamak  oldukça fazladır. Ayrıca evde lavantayı yetiştirmek çok basittir. Bir saksıya ekeceğiniz tohumlar ile evde kısa sürede lavantayı yetiştirmek  oldukça basit ve kolaydır. Bir tutam lavantayı su ile bir müddet kaynattığınızda evi mis gibi bir koku sarar.Bu koku evdeki hoş olmayan kokuları keser.Ayrıca Lavantanın kokusunun havayı temizleyici özellikleri bulunmaktadır.

Lavanta, hem ciltte hemde saç derisinde doğal bir dezenfektan veya mikrop kırıcı etkisi gösterir.Soğutulan lavanta çayı cilde uygulanırsa veya bu su ile cilt yıkanırsa sivilce problemlerine iyi geldiği ,ayrıca bu suyla yıkanan saçlarda  saç dökülmelerine ve saç problemlerine iyi geldiği söylenmektedir.

Vitiligo ve sedef gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Doğum sonrasında perinal sancılara karşı da çok etkilidir.

Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk  olduğu zamanlarda da yastığının altına bir miktar tülbent veya kese içinde lavanta konabilir.

Bazı kişilerin ciltlerinde görülen ve  lipom diye adlandırılan şişkin yağ bezelerine karşı çok etkilidir.

Alerjik rinit hastalığında da lavanta çayı içebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ