Kedi kalp krizi riskini azaltıyor!

Kedi kalp krizi riskini azaltıyor!

Köpek beslemenin tansiyon problemine iyi geldiğini, stresi azalttığını ve çocuklarda empati duygusunu geliştirdiğini biliyor muydunuz? Peki, kedi beslemenin kalp krizi geçirme riskini düşürdüğünü duymuş muydunuz? Kardiyolog Osman Akdemir ve psikiyatr Esra Uğurlu Koçer evde hayvan beslemenin insan psikolojisine faydalarını anlattı.

STRESE BİREBİR

Prof. Dr. Osman Akdemir: Evcil hayvan sahibi olunca haliyle daha hareketli bir yaşam biçiminiz oluyor. Düzenli egzersiz yapan bireylerde olduğu gibi yüksek tansiyon problemine daha az rastlanıyor, kolesterol ve trigliserit gibi kan yağları düşük düzeylerde çıkıyor. Yani kişi kalp ve damar sistemi için risk oluşturan bazı durumlardan korunmuş oluyor. Ayrıca köpekle iletişim kurmanın tansiyonu düşürebildiği, ortamda bir hayvanın olduğu durumda çocuk ve erişkinlerin dış streslerden daha az etkilendikleri kanıtlanmış. 30 dakikalık tek başına yapılan yürüyüşle köpekle yapılan yürüyüş karşılaştırıldığında kalp hızında olumlu değişimler kaydedilebiliyor.

Otistik çocuklar eşyalardan ya da etraflarındaki insanlardan daha sık ve daha uzun süreyle bir köpekle iletişimde kalabiliyor, oynayabiliyorlar. Çalışmalar hayvanlarla ilişkinin hafif ya da ağır psikiyatrik hastalığı olan erişkinler için rehabilite edici olduğunu gösteriyor. Hayvanlarla iletişim stres göstergeleri olarak bilinen kortizol ve adrenalin gibi maddelerin düzeylerine de etki ediyor ve bu yolla strese yanıtı azaltıyor. 2004 yılında yayımlanan bir araştırma hayvanla iletişimin bağışıklık sistemine olumlu etkisini de gösterdi. Ağrı tedavisinde bile hayvanların desteğinden faydalanabileceğine dair bulgular mevcut.

EVCİL HAYVAN AĞRILARI AZALTIYOR

Evcil hayvan olarak köpekten sonra en yaygın beslenen tür olan kedilerle ilgili yakın zamanda yayınlanan çalışma hayli ses getirdi. 15 bine yakın birey 20 yıl süreyle izlendi ve kedi besleyenlerde ölümcül kalp krizlerine daha nadir rastlandığı görüldü. Araştırmacılar bunun ani streslere gösterilen tepkinin kedi sahiplerinde daha az olmasına bağlanabileceğini öne sürdüler ve kalp-damar hastalığı riski yüksek olan bireylerde kedi beslemenin bir koruyucu strateji olabileceğini dile getirdiler.

ÖZGÜVENİ ARTIRIYOR

Psikiyatri Uzmanı Dr. Esra Uğurlu Koçer: Çocuğun bir hayvandan sevgi görmesi, onu sevmesi, bakımını üstlenmesi sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlıyor ve bir canlının yaşamak için kendisine gereksinim duyması özgüvenini artırıyor. Böylece çocuk kendine yetebilmeyi ve bağımsız birey olmayı öğrenmeye başlıyor. Bu karşılıklı sevgi çocuğun empati duygusunun da gelişmesini sağlıyor. Evcil hayvanlarıyla kurdukları ilişki çocuğun sosyalleşmesine, yeni arkadaşlar edinmesine, onlarla farklı konularda sohbet etmesine yardımcı olarak dil gelişimini de olumlu etkiliyor. Ayrıca evcil hayvanına bir şeyler öğretirken çocuk kendi öğrenme sürecini de tamamlıyor. Çocukların 10-11 yaş altı dönemlerde kayıp-yas-doğum gibi farklı yaşam olaylarına adaptasyonlarının sağlanmasında da evcil hayvanların önemli bir rolü var.

HAYVAN DESTEKLİ TEDAVİ

Köpekler sosyal becerileri yüksek canlılar olmaları nedeniyle tüm yaş gruplarıyla iyi dostluk kuruyorlar ve böylece kişilerin yalnızlık duygusuyla baş etmesini kolaylaştırıyorlar. Köpekler çatışmadan hoşlanmayan yapılarıyla sakinleştirici bir beden diline sahipler, bu sayede günlük stres ve sıkıntıdan uzaklaşarak huzurlu ve mutlu zaman geçirmemizi sağlıyorlar. Ayrıca eğitilebilir canlılar ve böylece yalnızlığımızı paylaşmakla kalmayıp belli alanlarda hayatımızı da kolaylaştırıyorlar. Belki de bu özellikleri nedeniyle farklı hastalıklarda tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmaya başlayan “Hayvan Destekli Tedavi” yaklaşımında en sık kullanılan terapi hayvanları köpekler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Petzz Pet Kuaför diyor ki:

    Kedi ve köpek beslemek morel için, neşe için, yaşam için güzel olduğu gibi aynı zamanda kalp hastalığına iyi geldiğini ilk defa duydum ve sevindim Petzz Pet Kuaför olarak yazınızı çok beğendik.

BİR YORUM YAZ