Grip Nedir

Grip Nedir

Grip Nedir?

Grip, solunum yoluyla vücudumuza giren influenza isimli bir virüsün sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Üst solunum yolunda ise burun, boğaz, bronş ve akciğerleri etkileyen grip bulaşıcı, hatta salgınlara yol açabilen viral enfeksiyonlardan birisidir. Tahminen dünya nüfusunun %10-20’ si her sene gribe yakalanır. Belli bir zaman ve bölgede insanların % 10’ undan fazlasına bulaştığı takdirde salgın söz konusudur.

Grip daha çok tiyatro, sinema gibi sosyal alanların çok yoğun olduğu kentlerde görülür. Mikrobu kapan kişiler, belirtiler başlamadan 2 gün öncesinde ve başlamasından 7 gün sonraya kadar çevreye virüs bulaştırırlar. Bu kişilerin mümkün olduğu kadar toplu yaşanan yerlere gitmemeleri gerekir. Eğer bulunmak zorundaysalar aksırık, öksürük gibi virüsü hızlıca yayılan belirtileri azaltmak için ise ilaç ve bitkisel tedavileri kullanmalarında fayda vardır.

Grip nasıl geçer?

Bu enfeksiyon sağlıklı insanlarda, ılık bitki çayları içerek, bol sıvı tüketerek ve dinlenerek kendiliğinden geçer. Fakat riskli gruplarda yani kronik hasta, çocuk ve yaşlılarda vücut dirençleri düşük olduğu için grip ağır seyredebilir. Bu devrede bilim adamlarının da ortak görüşte olduğu, alternatif tıp araçları devreye girer. Şifalı bitkiler kullanmak olumlu sonuçlar verebilir.

Gribe iyi gelen bitkiler       

Grip için kullanılan bitkilerden en önemlisi ekinezyadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya, aynı zamanda vücuda yerleşmiş olan virüsü öldürür, boğaz ve akciğerde oluşabilecek hasarı da önler.

Ihlamur bitkisinin ağrıyı ve iltihabı giderici, boğazı yumuşatarak tahrişi önleme etkisi vardır.

Adaçayı da boğaz iltihaplarında son derece yaralıdır ve gargara yaparak kullanılması tavsiye edilir.

Tavuk suyuna çorbayı da limon sıkarak kullanabilirsiniz. Hafif antibiyotikli ve hastayı rahatlatan bir çözümdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ