Gizli şeker riski kimler taşır?

Gizli şeker riski kimler taşır?

Gizli şeker riski kimler taşır?

Yapılan testlerle gizli şeker yani (pre-diabet) saptanmasa da kişi risk altında ise her üç senede bir test tekrarlanmalıdır. Gizli şeker bulunması halinde gizli şekere dönüşüp dönüşmediğinin kontrol edilmesi açısından 1veya 2 yılda bir kontrol yapılması önemlidir. Hastalığın gizli şeker başlangıcında saptanabilmesi için risk grubundaki hastaların test yaptırmaları gereklidir.

Ailesinde veya çok yakın akrabalarında diyabet bulunanlar,

Fazla kilosu olanlar,

Bel çevresi genişliği kadınlarda 88 erkeklerde 102 santimin üzerinde olanlar,

Gebeliğinde diyabet yaşayanlar,

Trigliserid düzeyi yüksek olanlar,

HDL kolesterolü düşük düzeyde olanlar,

Gut ve hipertansiyon gibi hastalıkları bulunanlar,

Birdenbire kilo alanlar,

Sık sık acıkma atakları olanlar,

Sürekli tatlı yeme isteği olanlar ve

Çok su içme ve idrara çıkma gereksinim duyanlar risk grubundadır.

Eğer gizli şekeriniz varsa

Önlem alınmadığı takdirde kişilerin 3’te birinde belirgin şekilde şeker oluştuğu için gizli şeker dikkate alınması gereken bir sorundur. Oranları düşük olmakla beraber, normal bir şeker hastalığında gözlenen yan etkiler gizli şekerde de görülebilir. Bu durum kalp damar hastalıklarının en çok görülmeye başladığı dönemin de başlangıcıdır.

Gizli şekerin iki tane tedavi yöntemi vardır: İlaç tedavisi ve yaşam tarzında değişiklik. Gizli şeker tanısı konulan hastaların kesinlikle yaşam tarzlarını değiştirmesi gerekir. Bu konuda en önemli nokta ise diyetin düzenlenmesidir. Hastanın uzman bir diyetisyen kontrolünde ana ve ara öğünlerle düzenlenmiş, az karbonhidratlı diyet programı uygulaması önerilir.

Karbonhidratla beraber yağ alımının da mümkün olduğu kadar kısıtlanması, proteinli besinlerin ise daha çok tüketilmesi gereklidir. Gizli şeker hastalarının mümkün olduğu kadar alkol kullanımını azaltması gerekir. Bununla beraber diyabetik ve light ürünlerinin kontrolsüz bir şekilde tüketilmemesi gerekir. Gizli şekerle mücadele ederken ilk önce ideal kiloda olmak önemlidir.

Stressiz, düzenli bir yaşam tarzı ve iyi uyku da tedavide önemli bir yer alır. Yaşam tarzınız da yaptığınız değişiklikler iyi bir şekilde uygulandığında gizli şekeriniz normale döner.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ