G20 Antalya Zirvesi – G20 Zirvesi Nedir? G20 Ülkeleri Hangileridir?

G20 Antalya Zirvesi – G20 Zirvesi Nedir? G20 Ülkeleri Hangileridir?

G20 Ülkeleri Hangileridir? G20 Zirvesi Nedir? G20 Zirvesi hangi tarihte yapılacak?G20 Antalya Zirvesi ne kadar zaman sürecek?

2015 G-20 Bu yıl Antalya zirvesi, G-20 liderlerinin 10’uncu toplantısı. 2015 yılı dönem başkanlığını üstlenen Türkiye’nin yapacağı ev sahipliğinde, 15-16 Kasım tarihi arasında Antalya, Belek ilçesinde toplanılacak. Toplantının Regnum Carya Hotel Toplantı Merkezi’nde yapılmasına karar verilmişti.

G-20 2015 Zirvesinin esas üç öncelikli konunun bulunduğu yetkililerce açıklandı.

Türkiye’den önce bu organizasyonu Avustralya’nın Brisbane kenti ev sahipliği yapmıştı. Antalya Zirvesinden sonra 2016 da düzenlenecek organizasyona Çin’in Hangzhou kenti ev sahipliği yapacağı açıklandı.

G20 ZİRVESİ NEDİR? ZİRVENİN AMACI NEDİR?

20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Grubu, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini koruyan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşuyor. İngilizce Group of 20 (20 Grubu) kavramının kısaltması olan G20 ismiyle biliniyor.

G20 ülkelerini kapsayan ülkeler şunlar; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Arjantin, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, İngiltere, Suudi Arabistan, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Avrupa Birliği Komisyonu ve Türkiye yer almaktadır.

G20’ye üye olan 19 ülkenin hepsinin milli geliri tüm dünyada ilk 31’de yer almaktadır. Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella, ekonomik baz olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20’de bulunmamaktadırlar. Birçok Avrupa Birliği ülkesi de, G20’de bağımsız olarak değil sadece Avrupa Birliği Komisyonu olarak temsil edilmektedirler.

1975 senesinde Fransa’nın Rambouillet şehrinde, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’nın, Devlet ve Hükümet Başkanları üst düzeyinde katıldığı bir toplantı gerçekleşmiştir.

1976’da San Juan, Porto Riko’da Kanada’nın da katılmasıyla G-7 ortaya çıkmıştır.

1977-1991 yılları arasında bu üye rakamı sabit kalmış, 1991 tarihinden sonra SSCB’nin yerine kurulan Rusya Federasyonu, G-7 üyeleriyle, Zirve Sonrası Diyalog ismi altında toplanmış ve 1994 yılındaki Napoli Zirvesi’nden sonra ise, Siyasi 8 adı altında görüşmeler düzenlemişlerdir.

İstihdam, çevre, suç, uyuşturucu, insan hakları, bölgesel güvenlik, silahsızlanma ve bir çok siyasal ve güvenlik içerikli alanlar devreye girmiştir.

Diğer taraftan, 1993’te Rusya’ya Yardım, 1994 yılında Ukrayna, 1995’te Küresel Bilgi Toplumu, 1997’de Suç ve 1998’de Enerji konulu görüşmeler, bazı bakanlardan oluşan Destek Forumları’nda gündeme gelmiştir.

Benzer biçimde, Kara Para Aklama, Nükleer Güvenlik, Uluslararası Organize Suçlar gibi önemli konularda çalışma ekipleri oluşturulmuştur.

Dogu Asya, Rusya ve Brezilya’da ortaya çıkan ekonomik ve mali sıkıntılardan sonra, kendilerini yakından ilgilendiren sorunlara çözüm yollarının, büyümekte olan Pazar ekonomisi ülkeleriyle uzlaşmadan geçtiğini, G7/8’ler anlamakta hiç gecikmemişlerdir. Danışma amaçlı ve daha büyük kapsamlı olmak üzere, G-22, G-26 ve G-33 olusturulmuş, ancak ülke sayıları arttıkça, etkinlik azalmıştır.

G-8 Maliye Bakanlarının 25 Eylül 1999’daki Washington Toplantısı’nda, global sistem için önemli ülkelerden olusan 20’ler Grubu (G-20) resmen tüm üye ülkeler de ilan edilmiştir.

G-20 ilk başlarda çeşitli bakanlıklar seviyesinde toplantılar düzenlemiştir. Kasım 2008 tarihinden itibaren aynı G-8’de olduğu gibi yılın belirlenen zamanlarında Devlet Başkanlığı seviyesinde toplanmaya başlamıştır.
Ekonomi

G20 ülkeleri dünya ekonomisinin %85’ini kapsamakta ve dünya ticaretinin %80’ini gerçekleştirmektedirler. G20 ülkelerin nüfusu ise tüm dünya nüfusunun üçte ikisine orantılı gelmektedir.

Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarından oluşan G20 şimdiye kadar sadece 7 kez, devlet başkanları seviyesinde bir araya gelmiştir. G20 devlet başkanları 8’inci kez Rusya’nın Saint Petersburg kentinde toplanmıştır.
G20 2015 ZİRVESİNDE HANGİ KONULAR ELE ALINMAKTADIR?

MÜLTECİ SORUNLARI ELE ALINACAK

Zirvede, ekonomi alanlardan siyasete, diplomasiden mülteci sorunlarına kadar birçok konulardan bahsedilecek. Suriye’de devam eden iç savaş ve bu ülkeden kaynaklı mülteci sorunları da kapsamlı olarak üzerinde durulacak konuların başında gelmektedir.

2015 G20 ZİRVESİNDE TÜRKİYE’DE KAÇ KATILIMCI OLACAK?

G20 Türkiye Zirvesi’nde yaklaşık 13 bin kişi katılımcı olarak yerini alacak. Yurtiçi ve yurtdışından ise yaklaşık 3 bin basın çalışanı zirveyi yakından izleyecek.

G20 TÜRKİYE 2015’TE KAÇ TOPLANTI YAPILACAK?

G20 kapsamında ikisi çalışma yemeği olmakla beraber 5’i ana oturum olmak üzere 7 oturum gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

TÜRKİYE G20 2015 ZİRVESİ İÇİN NASIL BİR GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI?

Bu Büyük Zirve için; 11.000 polis, 1.000 jandarma personeli görev alacak ve Havaalanından toplantının yapılacağı bölgeye 350’nin üzerinde kamera, MOBESE ve yüz tanıma elektronik sistemleri de oluşturulmuştur. Belek’in Üçkumtepesi, Taşlıburun ve İskele mevkileri ‘kırmızı alan’ olarak ilan edildi. Otellerde tüm camlar güvenlik amaçlı kurşun geçirmez camlarla değiştirildi.

G20 2015 ülkeleri İsimleri

Türkiye – İngiltere – Japonya – Kanada – Almanya – Meksika – Fransa – İtalya – Hindistan –Rusya – Avustralya – Brezilya – Arjantin – Çin – Endonezya – Suudi Arabistan – Güney Afrika – Güney Kore – ABD ve Avrupa Birliği Komisyonu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ