En Güzel 10 Oyun

En Güzel 10 Oyun

En Güzel 10 Oyun

80-90 doğumlu çocukların teknolojik imkanları şimdiki gibi değildi ve oyun oynamak için kısıtlı araçlarımız vardı. Ne yazık ki yeni nesil çocukların eğlenmesi için kullanamadıkları bizlerin ise oynarken kendimizi kaybettiğimiz atari denen bir oyun aracı vardı. Bir kaset bölmesi ve iki de oyun kolu olan bu eğlenceli alet için Playstaion’ın ilk versiyonu diyebiliriz. Değişik değişik kasetler ilgi odağımızken her birinde 1.000.000.000 in 1 yazısı hafızamıza kazınmış olsa da toplamda oynanabilecek 10-15 oyun vardı. Geçmiş günleri şöyle bir hatırlamak ve çocukluğumuzu düşünüp mutlu olduğumuz günleri göz önüne getirmek için yaptığımız bu oyun listemize bir göz atalım şimdi:

  1. Super Mario

Bütün amacımızın prensesi kurtarmak olduğu oyunda tuğlalar kırarak içinden mantarlar, ekstra can kazanmak ya dokunulmaz olup kargaları kaplumbağaları yenmek için verdiğimiz eğlenceli bir mücadeleydi. Ver her bölümü bitirdiğimizde prensesi kurtardığımızı zannedip yardımcısıyla karşılaşırdık.

  1. Tank 1990

Adından da anlayabileceğiniz üzere minik bir tankı yöneterek düşman tankları yok edip, neden kurtarıldığına bir türlü anlam veremediğimi tuğlalarla çevrilmiş bir kartalı kurtarmak için oradan oraya koşturup durduğumuz nostaljik bir oyun.

  1. Bomberman

Hangi türden bir hayvana benzediğini anlamasak da düşmanlardan kaçabilmek için her yere bomba koyarak labirenti tamamlamaya çalışırdık. Ara sıra yanlışlıkla kendimizi patlattığımız da olmuyor değildi.

  1. Mortal Combat

Yüzü gözü belli olmayan bu garip insanlar arasından birini seçer ve karşımızdakine Allah ne verdiyse girişirdik.

  1. Contra

Çift kişilik olarak da oynama seçeneğimizin olduğu bir diğer oyunlardan biriydi. Özel tim gibi tek düşmanlardan korunmaya çalışır, denizlere atlar, nerden geldiğini anlayamadığımız mermilerden kaçmak için maceradan maceraya koşardık.

  1. Road Fighter

Teknik o kadar basit olmasına rağmen yarış zevkini sonuna kadar yaşadığımız minik bir araba yarışı oyunuydu. Etraftaki arabaları geçip 400 km hıza ulaşarak sağa sola çarpmadan yola devam etmeye çalıştığımız bir başka oyundur kendisi.

  1. Adventure Island

Oynamaktan bıkıp usanmadığımız oyunlardan biri de bu minik göbekli çocuğun macerasıydı. Kargalardan yılanlara, köpekbalıklarından, ayılara bir sürü hayvanla karşı karşıya gelip ilerlerken meyveleri toplamak için de girmediğimiz kılığın kalmadı bir eğlenceydi.

  1. Duck Hunt

O zamanların teknolojisi gözümüze büyük geldiği için bu tabancanın televizyondaki ördeği nasıl vurabildiğini çözemediğimiz oyunlardan biriydi. Vuramadığımız zaman kıs kıs gülen gıcık köpek ise unutulmaz kötü karakterlerden birisi haline geldi.

  1. Circus Charlie

Atkuyruğu yapılmış pembe saçımızla sirkte bir aslanın üzerinde, ateşli çemberlerin üzerinden yanmadan geçmeye çalışırdık. Üstüne içi alev dolu meşaleler de gelirdi. İkinci bölümde ise hepimizin hatırladığı şey üzerimize koşan maymunlardı. Tek isteğimiz üstlerinden atlayıp geçmek olduğu halde her yerden çıkmayı başarıyorlardı.

  1. Popeye

Çizgi filmleriyle büyüdüğümüz kocaman piposu olan Temel Reis amcamız, bilindiği gibi Safinaz’ı Kabasakal’ın elinden kurtarmak için kılıktan kılığa girerdi. Tabi bu arada Safinaz’ın saçtığı öpücükleri, kalpleri de toplamak zorundaydınız. Kabasakal’ın o pis gülüşü ise hala akıllarda.

Bir önceki yazımız olan Vazgeçilmez Tadı Ev Yapımı Kazandibi başlıklı makalemizde Ev Yapımı Kazandibi, Ev yapımı tatlılar ve Evde kazandibi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ