Depresyonun beslenme şekliyle ilişkisi var

Depresyonun beslenme şekliyle ilişkisi var

Toplum olarak beslenme tarzımızın özellikleri, günden güne artan şişmanlığa etki eden en birinci faktör. Çok yağlı yemek türleri fazlaca tüketiliyorsa ya da özellikle sanayileşmekte olan ülkelerde tercih edilen hazır yemek türleri tüketiliyorsa şişmanlık toplumsal bir sorun haline geliyor.

Uzm. Dr. Mehmet Yavuz kilolu olup da “Ben kendimle barışığım” diyenlerin çoğunun gerçeği yansıtmadığını ifade ediyor ve ekliyor: “Aslında kilo, başlı başına yoğun bir anksiyete nedenidir.”

Kilo almanın depresyona neden olabileceği gibi depresyonda olmanın da kilo almayı beraberinde getirebileceğini belirten Yavuz, kilo almanın muhtemelen artan stres veya duygusal bir aksaklık sonucu ortaya çıkacağını belirtiyor.

Kendinizle barışmak için 10 öneri

* Sabah kahvaltısı yapın. Öğün sayısını azaltmadan 3 öğün yemek yiyin, hatta ara öğünlerle günlük öğün sayınızı arttırın.

* Sebze ve meyve tüketimini arttırın.

* Çikolata ve bisküvi gibi besin değeri düşük ama kalorisi yüksek besinler yerine taze veya kurutulmuş meyve yiyin.

* Yemeğinizi yavaş yavaş yiyin. Hızlı yemek yediğinizde, doyduğunuzu anladığınız zaman zaten gerektiğinden fazla yemişsinizdir.

* Hayvansal yağlardan kaçının. Tavukların derilerini, etlerin yağlı kısımlarını ayırın. Katı yağlar yerine, zeytinyağı, ayçiçek yağı ve mısırözü yağı gibi bitkisel yağlar kullanın.

* Alkol alıyorsanız bırakın. Alkol tatlı ihtiyacını arttırır. Bol bol su için.

* Mümkünse her gün aynı saatte kalkın.

* Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın. Diş fırçaladıktan sonra muhtemelen canınız bir şey yemek istemeyecektir.

* Tatlı yemekten kaçının. Daha az tatlı tüketin.

* Tuz ve şeker kullanımınızı azaltın.

Bir önceki yazımız olan Kahve içmek ömrü uzatıyor mu, kısaltıyor mu? başlıklı makalemizde kadın, kadın siteleri ve kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ