Çocuklarda ve bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda ve bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda ve bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları çocuklarda çok sık  görülmekle beraber ülkemizde de önemli bir sağlık problemidir. Virüs, mantar ve bakterilerin neden olduğu bir durumdur. İlk 6 ayda erkek çocuklarda daha sonraki yaşlarda ise kız çocuklarında sıkça görülür.

Tekrarlayan bir hastalıktır ve bir kere enfeksiyon geçiren çocuk ikincisine daha yatkındır. İdrar yollarının görev ve şekil bozuklukları bu hastalığını hazırlayıcısıdır. İdrar yollarında genişlik, darlık, idrar yollarının doğuştan yanlış yerlere açılması, idrar kesesinden idrarın geri kaçması, , idrar yolu taşları, idrar yolu enfeksiyonlarının hazırlayıcı nedenleridir. Bazen de, böbrek şekil anormallikleri, vitamin eksikliği, idrar kesesinin boşaltım bozuklukları ve kabızlık da bir sebep olabilir. Sünnetli ve sağlıklı çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu daha az görülür.

Yeni doğan bebeklerde, süt bebeklerinde ve  kendini ifade edemeyen küçük çocuklarda ise idrar yolu enfeksiyonları farklı belirtiler verir. Anneyi emmeme, sarılık, huzursuzluk, kilo alamama, kusma, iştahsızlık, hazımsızlık , ateş, kilo kaybı ve kanlı idrar yapma bu yaş grubunda sıkça görülen belirtilerdir. Büyük çocuklarda ise idrar yaparken yanma, ağrı, sıkışma, kanlı idrar yapma, karın ağrısı, genital akıntı, idrar kaçırma, sık idrara gitme, kokulu ve bulanık idrar yapma, iştahsızlık, ateş, hazımsızlık gibi belirtilerden biri ya da birkaçı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu bazen hiçbir şikayet olmadan, belirti vermeden ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda tahlil yapılması gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonları böbreği de etkileyebilir ve bu durum daha ağır seyreder. Yüksek ateş, yan ağrıları, halsizlik, genel durum bozukluğuyla kendini gösterir ve en kısa zamanda tedavi gerektiren bir durumdur. Böbreği kapsamayan alt üriner sistem enfeksiyonu daha hafif kendini gösterir. Ama bunların tekrar etmesi sinsice ilerler. İdrar yolu enfeksiyonlarında erken tanı ve doğru tedavi kesinlikle önemlidir. Bu belirtiler zamanında ve tedavi edilmez ise böbrekte zedelenmeler ve idrar yollarının yapısında problemler ortaya çıkar. Böbreğin fonksiyonu bozulur, böbrek yetmezliği,  tansiyon yüksekliği başlar. Ülkemizde böbrek yetmezliğinin en önemli sebebi, zamanında ve erken tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ