Çocuklarda İnatçı Öksürük

Çocuklarda İnatçı Öksürük

Çocuklarda inatçı öksürük

Çocuklarda özellikle de kış mevsiminde çok sık görülen öksürük ve inatçı öksürük durumları herhangi bir hastalıktan ziyade çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

Öksürük ne zaman ciddiye alınmalı?

– Uzun süreli öksürük nöbetleri

– Tüm önlemlere rağmen üç günden fazla süren öksürük

– Şiddeti giderek artan öksürük

– Ateşle beraber seyreden öksürük

– Günlük hayatı ve uykuyu etkileyen öksürük.

Eğer bu maddelerden biri ya da birkaçı ile benziyorsa hemen doktora gitmek gerekiyor.

Astım belirtisi öksürükler

Sıkça tekrarlayan ya da nefes alıp verme sırasında sıkıntıya sebep olan öksürükler astım hastalığının habercisi olabilir.

Çocuklarda inatçı öksürük tedavisi

Genel olarak alınan öksürük ilacı ya da şurubu geçici olarak öksürüğü bastırsa da altta başka sağlık sorunlarının olduğu durumlarda teşhisin ve dolayısıyla da tedavinin gecikmesine neden olacaktır.

Çoğunlukla bu tür durumlarda kullanılan öksürük şurubu gibi ilaçların çoğunluğu balgam söktürücüdür ve öksürük reseptörlerini baskılar, geçici de olsa öksürüğü keser. Ayrıca balgam söktürücü olarak bilinen ilaçlar balgam artışına neden olabilir. Bu yüzden doktor önerisi olmadan ilaç kullanmayınız.

Öksürük şurupları küçük bebeklerde risklidir

Ani müdahale aracı olarak görülen öksürük şurupları 6 aydan küçük bebeklerde kullanılmaması gereklidir. Bu dönemde kullanılan öksürük şurupları bebeklerde nefes alıp vermede sorunlar çıkarabilir ve balgam kusmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yumurtlama Aşılamasından Hemen Sonra Hamilelik Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Bayan, hamilelik ve Hamilelik Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ