BABA

BABA

BABA

Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve Marlon Brando ile Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı bir filmdir. Yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale bulunmaktadır.

II. Dünya Savaşının bittiği dönemden sonra 1945’te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsayacaktır. Zengin ve güçlü bir İtalyan ailenin New York’taki yaşamını konu edinir. Film gösterime girdiği andan itibaren bir çok üniversite, kurum, kuruluş ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmler sıralamasında en üst sıraya yerleşmesini sağlamıştır.

Uzun yıllar 1. sırada kalan film 2008’de Shawshank Redemption’a birinciliği kaptırmıştır. Film bir çok dalda ödüle aday gösterilmiş ve bir çok  dalda ödüle layık görülmüştür. 1990 yılında “Baba” filmi Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik “ açısından önemli filmler listesine alınarak ABD Ulusal Film Arşivi’inde korunma altına alınmasına karar verilmiştir.

Suça dayalı bir örgütün başında olan Don Vito Carleone  kendisi gibi İtalyan asıllı dört aile ile New York da yer altı işlerini yürütür. Resmi kurum ve kuruluştan bir çok kişiye nüfuz etmiş ve onları hükmü altına almıştır. Film yasakların çiğnendiği para ve gücün hakim olduğu bir yer altı karmaşası içinde devam eder.

Baba Filmi Efsane Bir Sahne

Bir önceki yazımız olan Twitter 140 karakter engelini kaldırdı başlıklı makalemizde Firma, Gündem ve SMS hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ